Test alkomatów magazynu MOTOR

2 2 021

Zapewne pamiętacie magazyn MOTOR i redaktorów, którzy testowali nasze akcesoria samochodowe. Tym razem ekipa magazynu w numerze Motor 51-52/2014 w artykule „Zabawki, czy prawdziwe alkomaty?” wzięła na tapetę właśnie alkomaty. Porównali 6 urządzeń w różnych cenach i różnych producentów. W porównaniu wziął więc udział model za ponad 1500 zł, ale i jednorazówka za 8 zł, profesjonalne wersje elektrochemiczne i amatorskie półprzewodnikowe, przesiewowe i standardowe. Mimo, że było ich tylko 6, to jednak reprezentowały pełną gamę możliwości. Wynik testu? A wynik Was zadziwi.. Ale po kolei:

Do testu wybrano:

  • AlcoBlow (cena 1650 zł) – bezkontaktowy alkomat przesiewowy, którego używa policja
  • AlcoScan AL8000 (cena 419 zł) – z sensorem elektrochemicznym, stosowanym również w alkomatach policyjnych
  • AlcoScan AL9000 (cena 599 zł) – z zaawansowanym sensorem elektrochemicznym, którego dokładność ma wynosić 0,01 promila
  • AlcoFind DA7000 (cena 187 zł) – z sensorem półprzewodnikowym (bardziej wrażliwy na opary aerozoli, dymu papierosowego, etc.)
  • AlcoFind PRO X-5 (cena 299 zł) – z zaawansowanym sensorem elektrochemicznym i pamięcią pomiarów. Dokładność ma wynosić 0,01 promila
  • Promiler (cena ~8 zł) – jednorazowy alkomat z balonikiem

Najlepszy alkomat - AlcoScan AL8000

Wyniki wskazań alkomatów odnoszono do rezultatów alkomatu policyjnego Alco-Sensor IV. Celem porównania było sprawdzenie dokładności testowanych modeli. W alkotestach brały udział 3 osoby z różnym stężeniem alkoholu we krwi. Po alko teście modelem policyjnym, przeprowadzone zostały próby z alkomatami komercyjnymi. Oto wyniki:

Urządzenie AlcoBlow AL8000 AL9000 DA-7000 PRO X-5 Promiler
Próba 1 (osoba 1) 0 5 0 3 0 3
Próba 2 (osoba 2 5 5 0 3 3 3
Próba 3 (osoba 3) 5 5 0 3 3 5
Suma punktów 10 15 0 9 6 11
Miejsce 3 1 6 4 5 2

Tabela punktowa – test dokładności wskazań

  • Alkomat, którego wynik alko testu był zgodny z wynikiem alkomatu policyjnego = 5 pkt
  • Wynik zawyżony = 3 pkt
  • Wynik zaniżony = 0 pkt

Wnioski może wyciągnąć każdy sam. Kilka myśli nasuwa się jednak samoistnie:

  • Alkomaty należy regularnie kalibrować, bo tylko kalibracja zapewni wiarygodność wyników.
  • Alkomatów należy używać zgodnie z instrukcją obsługi, łatwo można je uszkodzić.
  • Nawet najdroższy sprzęt może Cię zawieść – warto powtórzyć alko test.
  • Nie zawsze najdroższy sprzęt jest najlepszy. Porównanie dowiodło, że modele, po których spodziewano się najwięcej zawiodły.
  • Jedynym materiałem dowodowym, będzie wynik alko testu przedstawiony przez policjantów, a uzyskany przy pomocy ich profesjonalnego alkomatu.

Warto w ogóle mieć alkomat (jak najbardziej sugerujcie się powyższym porównaniem), bo może uratować Was od nieszczęścia. Za przekroczenie poziomu 0,5 promila alkoholu w organizmie grozi utrata prawa jazdy nawet na 10 lat oraz kara grzywny i/lub więzienia. A w przypadku spowodowania tragedii na drodze – potrącenie – należy doliczyć koszty procesu, odszkodowania i mnóstwo nerwów. Lepiej zapobiegać, niż później mówić „mądry Polak po szkodzie”..

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Good-goods mówi

    Ostatnio zastanawiałem się nad kupnem, któregoś z podanych alkomatów. Przyda mi się was test ^^

  2. Nowakegarage mówi

    Teścik fajny, przyda się osobom planującym zakup w najbliższym czasie. Pozostaję wierny tradycyjnemu udaniu się na komisariat, aby mnie tam zbadali 😀

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej