Wakacyjna podróż z multimediami

0 1 191

Lipiec to od wielu lat okres najchętniej wybierany na wakacyjne wyjazdy. W tym roku wedle wszystkich danych Polacy najchętniej wybierają wakacje w kraju, co za tym idzie większość z wczasowiczów wybiera samochód jako środek transportu. Nikt nie lubi spędzać przesadnie dużo czasu w samochodzie, a podróż chociażby z Krakowa nad Bałtyk może zająć nawet 8 godzin! Wiadomo, że kierowca w tym czasie musi być skupiony, dobrze jeżeli ma możliwość zmian z drugim kierowcą, natomiast pasażerowie nawet w najbardziej komfortowym samochodzie szybko nudzą się podróżą. Co zrobić, aby podróż na upragnione wakacje była umilona przez dodatkową rozrywkę? Przygotowałem dla Was listę najciekawszych akcesoriów motoryzacyjnych, które przydadzą się w każdym „wakacyjnym krążowniku”. Wszystkie wymienione produkty znajdziecie oczywiście na naszym e-sklepie, a jeżeli któryś produkt Was szczególnie zainteresuje to postaram się odpowiedź na wszystkie zapytania 🙂

Montaż stacji multimedialnej

Nie bez powodu stację multimedialną umieściłem na początku listy. W końcu jest to urządzenie na tyle wielofunkcyjne, że sprosta oczekiwaniom kierowcy i pasażerów, a na dodatek będzie służyła nie tylko w okresie wakacyjnym. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były stacje multimedialne w formacie 1 DIN. Spowodowane to było tym, że starsze auta posiadały kieszenie na radio w tym formacie. Popularne wtedy były radia z ekranem na przednim panelu (były to radia podobne do Dignity HT-896) oraz stacje multimedialne z wysuwanym ekranem (jak Phantom AVX-1057). Każde z tych rozwiązań miało swoje wady i zalety, bo radia 1 DIN z małym ekranem nie zapewniały dużego komfortu odtwarzania multimediów, a modele z wysuwanymi ekranami bywały awaryjne. Zaletą stacji 1 Dinowych był rozmiar, można było zamontować je do praktycznie każdego samochodu, a na dodatek radio z wysuwanym ekranem nie kusiło złodzieja, kiedy ekran był schowany.  Z czasem rynek zdominowały stacje z dużymi dotykowymi ekranami w formacie 2 DIN. Spowodowane to było zmianami jakie zaszły we wnętrzach aut, gdzie znalazło się miejsce na radio w większym formacie. Często producenci montując fabryczne radia stosują właśnie format 2 DIN przez co wymiana fabrycznego radia na uniwersalną stację multimedialną nie jest skomplikowana – wystarczy zastosować odpowiednia ramkę, kostkę ISO, czasem separator antenowy. Dużo łatwiej jest jeśli decydujemy się na zakup stacji dedykowanej (która wygląda dokładnie jak systemy fabryczne). Co w takim razie daje nam stacja multimedialna? Przede wszystkim nawigację GPS z programem nawigacyjnym do wyboru jak AutoMapa czy MapaMap, zestaw głośnomówiący z obsługą książki telefonicznej oraz dostęp do multimediów. Jeśli mówimy już o multimediach to warto wspomnieć, że współczesne stacje multimedialne pozwalają na odtwarzanie plików z kart pamięci, pendrivów oraz przesyłanie muzyki dzięki połączeniu Bluetooth. Oczywiście wiele stacji posiada wiele dodatkowych funkcji jak możliwość podłączenia tunera DVB-T, obsługa MirrorLink czy obsługa asystenta głosowego z naszego smartphona. Ważne jest, aby wybierać stację multimedialną sprawdzonych firm jak GMS. Jeżeli do Waszego samochodu jest dostępna stacja dedykowana, to śmiało mogę polecić takie rozwiązanie, dedykowana stacja wygląda fantastycznie!

Plusy:

+trwały montaż,
+duży ekran,
+pełna obsługa multimediów (muzyka, filmy, zdjęcia, telewizja),
+możliwość słuchania radia cyfrowego DAB+,
+możliwa integracja z samochodem (sterowanie z kierownicy, komunikaty auta przy niektórych stacjach dedykowanych),
+wbudowany zestaw głośnomówiący.

Minusy

-stosunkowo duży koszt,
-nie do każdego auta można zamontować,
-filmy czy telewizję można oglądać według prawa tylko na postoju,
-trwała instalacja, skomplikowane przekładanie do innego pojazdu.

Koszt

1000 zł -3000 zł

System rozrywki dla pasażerów tylnej kanapy

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego nie nazwałem tego akapitu po prostu DVD samochodowe czy ekrany zagłówkowe. Już tłumaczę dlaczego. Obecnie samochodowe multimedia co raz częściej pozbawione są napędu optycznego, więc mówienie o samochodowym DVD byłoby błędem. Faktem jest, że przez wiele lat najlepszym produktem (mimo dużej ceny) były systemy rozrywki NextBase. Z czasem co raz większą popularnością zaczęły cieszyć się ekrany podwieszane. Obecnie w ofercie sklepu Hadron mamy takie z czytnikami płyt DVD, jak i te wyposażone już tylko w port USB i czytnik kart microSD. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest montaż dużego, np. 15 calowego podwieszanego monitora, wyposażego właśnie w czytnik USB/mSD. Po pierwsze, jest to niższy koszt niż montaż dwóch zagłówkowych DVD, po drugie, złożony monitor pod sufitem auta nie kusi potencjalnego złodzieja, a po trzecie monitor Driveen 15’’, który mamy w ofercie, nie dość że świetnie radzi sobie z plikami typu AVI, to jeszcze posiada dobrej klasy matrycę w rozdzielczości HD. Nie ma co więcej pisać, wystarczy zobaczyć krótki filmik:

Plusy:

+komfortowa rozrywka dla pasażerów,
+stosunkowo łatwy montaż,
+obsługa popularnych plików,
+spokojna podróż z dziećmi 🙂 .

Minusy:

+cena ( nawet na podwieszany monitor trzeba wydać około 900 zł, jednak czy to dużo za spokój w trakcie podróży z dzieciakami ? 🙂 )
+czasem instalacja trwa kilka godzin (kiedy trzeba przeprowadzać przewody itd. )

Koszt: od 900 zł

Więcej ciekawych akcesoriów znajdziecie na sklephadron.pl!

Subskrybujcie nasz kanał na YouTube

Subsrybuj Hadron YouTube

Adam Walewski

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej