Antyradar antyradarowi nierówny! Test antyradarów magazynu Motor 5/2013

1 2 315

Niedawno, bo nieco ponad 2 tygodnie temu, magazyn motoryzacyjny Motor wypożyczył od nas kilka antyradarów, aby przeprowadzić ich porównanie. Wielki test antyradarów można znaleźć w numerze 5/2013 Motor-u. Z pracy szanownych redaktorów wynika, że antyradary ze średniej półki cenowej nie oferują specjalnie lepszych wyników wykrywania i ‘zakłócają się’ podobnie, jak tańsze modele. Podsumowanie artykułu poświęconego antyradarom niemal zwaliło mnie z nóg, a z jego treścią fundamentalnie się nie zgadzam. Dla tych, którzy nie czytali: wynik testu wskazuje, że oczywiście najlepsze antyradary, jak Escort 9500 są niestety najdroższe i najlepiej jest kupić najtańszy model, jak Whistler GT-130Xi, gdyż najmniej nadwyręży nasz budżet.

Nie mogłem tego tak pozostawić, dlatego na podstawie materiału video dostarczonego przez anonimowego użytkownika przygotowałem poniższą prezentację. Co prawda do testu użyto jednego z droższych modeli antyradarów Whistler, modelu Whistler Pro-78XRi, ale jego cena poniżej tysiąca złotych stawia go idealnie, jako przedstawiciela średniej półki cenowej. Materiał dobitnie pokazuje, że da się używać takiego antyradaru w mieście bez zbędnych fałszywych alarmów i bólu głowy, a wykrywanie popularnego fotoradaru ZURAD to nie 350m, a 550m. Ponad pół kilometra do fotoradaru wystarczy chyba największym pędziwiatrom na wyhamowanie ich bolidów. Materiał video poniżej:

Jednak na początek ustawienia antyradaru, o których redaktorzy tygodnika Motor nawet nie wspominają. Antyradar Whistler Pro-78XRi, podobnie jak każdy inny antyradar, mimo iż jest wstępnie przygotowany do działania zaraz po wyjęciu z pudełka, to w Polskich warunkach rekomendowane jest dokonanie kilku zmian dla zwiększenia skuteczności działania. I tak oto:

  • Funkcja POP, która pomaga wykrywać radary działające impulsowo, powinna być włączona.
  • Funkcja Ka Narrow, która zawęża pasmo Ka do tego, używanego w Europie, również powinna być włączona. Dzięki obu powyższym ustawieniom zyskujemy na odległości wykrywania.
  • Dodatkowo włączono filtrację fałszywych alarmów w paśmie X/K na poziom drugi.
  • W mieście włączenie trybu pracy CITY to oczywiście podstawa.
  • Na wypadek ‘fałszywek’ ustawiono również automatyczne wyciszanie.

I to tyle w ustawieniach antyradaru. Próbę rozpoczęto na trasie wylotowej z Warszawy w stronę Gdańska. Tam na rozpędzonych kierowców czyha chyba najpopularniejszy fotoradar Rapid. Tak, jak pokazuje mapa poniżej, pierwszy sygnał z fotoradaru odebrano już 550m od punktu pomiarowego ze studiem fotograficznym w jednym.

Antyradar Whistler PRO 78XRi ostrzega przed fotoradarem

Jazda przez miasto to praktycznie zero fałszywek nawet przy marketach, stacjach benzynowych, czy ratuszu z olbrzymim ekranem LED. Jedyne co pokryło się z testem redaktorów Motoru to fakt, że MultaRadar jest zbyt późno wykrywany. Na szczęście te fotoradary są bardzo dobrze oznakowane i widoczne z daleka, są nowością na naszych drogach, więc jest ich niewiele, a producenci antyradarów już pracują nad sprzętem do ich wykrywania.

Na szczęście my w sklepie motoryzacyjnym HADRON niczego nie ukrywamy i dajemy możliwość przetestowania antyradarów, abyś mógł wyrobić sobie swoją własną subiektywną opinię. Doradzamy co i jak ustawić, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty, a po przetestowaniu antyradaru możesz go wymienić na inny lub nawet zwrócić. Szczegóły w sklepie Hadron, ZAPRASZAMY!

Paweł Ślubowski

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. AliBaba mówi

    Przecież antyradary są w Polsce NIELEGALNE!!! Więc o czym tu piszecie??? Zachęcacie ludzi do łamania prawa???

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej