Blaupunkt TravelPilot 50 LMU – nawigacja 5 cali z dożywotnią aktualizacją mapy TomTom

27 3 603

Zastanawiam się od czego zacząć, więc może zacznę od początku. Nawigacja Blaupunkt TravelPilot 50 to jedna z najnowszych nawigacji „niebieskiej kropki”. Po zakupie w pudełku prócz urządzenia znajdziemy:

 • ładowarkę
 • kabel USB
 • uchwyt do przymocowania na szybę.

Samo urządzenie na pierwszy rzut oka, wydaje się solidne. Jego tylna plastikowa obudowa ‘oblana’ jest cienką warstwą gumy, która przyjmuje na siebie wszelkie oznaki tłuszczu pochodzące z dłoni użytkownika. Znajduje się tam również czujnik światła, który sprawia, że nawigacja nie oślepia nas podczas użyłkowania nocą.

Z przodu mamy do czynienia z 5 calowym wyświetlaczem (12,8 cm), który wyświetla obraz w rozdzielczości 800×480 pikseli. Jest on otoczony solidną aluminiową gładką ramką. Cała nawigacja jest bardzo solidnie zbudowana, nie zobaczymy tu żadnych nierównych krawędzi, czy też szpar. W środku nawigacji jest zamontowany dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 664MHz. Działa on moim zdaniem doskonale, nawigacja nie zacina się.

System, który jest w niej zaimplementowany to Windows Embedded CE 6.0.  Jest to zablokowany system, a  co za tym idzie nie możemy wgrać innego programu do nawigacji, aby nie stracić gwarancji na urządzenie. Program nawigacyjny w tym urządzeniu to TomTom Maps z czerwca 2012 roku, do nawigacji jest załączona karta aktywacyjna do mapy, co pozwala nam na dożywotnią aktualizację map za darmo. Po włączeniu urządzenia pojawia się Asystent Konfiguracji, który w prosty sposób pomaga nam na ustawienie:

 • Języka
 • Mapy danego kraju, lub wszystkich jednocześnie, (jeśli ktoś używać jej będzie w Polsce wybiera Polskę, jeśli jedzie do Niemiec wybiera mapę naszego zachodniego sąsiada. Muszę tu dodać, iż producent oprogramowania TomTom zapewnia, że mapa jest dobrze ’skrojona’ na Europę wschodnią, w tym Rosję, muszę ufać temu ponieważ nie jeździłem w tamte rejony)
 • W jakich jednostkach ma się pokazywać prędkość, ustawienia czasu oraz głośność dźwięku klikania (reakcja na dotyk)
 • Typ trasy mamy tu do wyboru trzy typy:

  • Najszybsza
  • Najkrótsza
  • Najekonomiczniejsza (tu jest przydatna funkcja Blupoints opiszę ją później)
 • Jaki mamy profil pojazdu – jest tu aż 5 typów, począwszy od samochodu z przyczepą kempingową, poprzez szybki samochód osobowy, po ciężarówkę-tira.
 • Możemy też ustawić tzw. Strefę niskiej emisji spalin (w Polsce, z tego co wiem, nie ma takich miejsc, ale już w Niemczech i Wielkiej Brytanii są).
 • Autostrady – tu są tylko dwa rozwiązania: albo pozwolimy urządzeniu na wytyczenie trasy przez autostradę albo nie. Jeśli pozwolimy na wybieranie autostrad zgadzamy się też na drogi płatne, ale możemy to pominąć wybierając funkcję „Toll Road” (nie wiem czemu w polskim oprogramowaniu nie zostało to przetłumaczone na drogi płatne) jest też funkcja promów (Ferries).

Na końcu ustawień Asystenta Konfiguracji jesteśmy pytani o adres domowy, aby ustawić go do szybkiego wybierania trasy powrotu. Podajemy tu nazwę miasta, ulicę i nr domu. W ten sposób można szybko skonfigurować trasę. Oczywiście Asystenta Konfiguracji można wyłączyć przy starcie systemu, aby nie uruchamiał się za każdym razem przy uruchamianiu nawigacji.

Nawigacja Blaupunkt TravelPilot 50 LMU

TomTom maps, który jest zainstalowany na TravelPilot 5 0 ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę PoI, które możemy swobodnie wybierać, wskazując, co ma się nam wyświetlać na mapie podczas jazdy. Uchwyt przy nawigacji jest solidnie wykonany, przyssawka jeśli jest mocowana do szyby przy wcześniejszym przygotowaniu (odtłuszczenie szyby) nie powinna odpaść. Uchwyt składa się z dwóch części. Trzpienia z przyssawką oraz z mocowaniem nawigacji do tego uchwytu, wpięcie nawigacji do uchwytu nie jest problematyczne, ale jej wypięcie, może dla mniej doświadczonego użytkownika być lekko problematyczne. Ponieważ nie będzie wiedział on jakiej siły użyć żeby ją wypiąć. I może połamać owy uchwyt. Ja osobiście wolę ściągać uchwyt razem z urządzeniem, pozostawiając przyssawkę na szybie. Mocowanie do szyby posiada regulację, jest to kulka, która pozwala nam na doskonałe ustawienie nawigacji w kierunku kierowcy (użytkownika).

Wspomniałem o systemie Blupoints. Jest to autorski system Blaupunkta, który polega na informowaniu kierowcy o ekonomice jazdy pojazdem, są to 4 kropki w kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym. Dość przydatne jeśli chce się jechać ekonomicznie. Blaupunkt Travel Pilot 50 jest wyposażony w system TMC (w Polsce raczej nie działa) jest to system informacji kierowcy o ewentualnych korkach.

Muszę powiedzieć też parę słów na temat lektora, który mówi nam jak mamy jechać, jest to kobiecy głos, który nie do końca potrafi się po polsku wysłowić, a mam tu na myśli komunikaty typu: “po pięćdziesięciu metrach skręć w lewo”. Owa pani powie “Po pięćdziesiąt metrach skręć w lewo”.

TomTom maps jest prostym w obsłudze programem. Podsumowując jego wady i zalety powiem tak: cena jest adekwatna do jakości. Jest to dobra, prosta nawigacja, która posiada dożywotnie darmowe aktualizacje mapy Europy i to jest jej duży plus, bo nie musimy co pół roku płacić za aktualizacje, jak jest to u konkurencji. Wadą, moim zdaniem, jest miejsce zamontowania gniazda ładowania nawigacji: znajduje się ono po lewej stronie, co może nieco irytować podczas jazdy. Przy tym ładowarka samochodowa jest wyposażona w dość gruby przewód, który ma przy sobie antenę do systemu TMC.

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. ryszard mówi

  brak aktualizacji w blaupunkt, ostatnia wykazujemarzec 2014 r. Posiadam urządzenie nawigacyjne blaupunkt, po wielu próbach znalezienia obiecywanej aktualizacji nie doczekałem si e jej od roku czasu.Proszę o podanie terminu byłej lub nowej aktualizacji map wfirmie BLAUPUNKT.Zakupione urządzenie nie kosztowało kilka złotych i składanych obeitnic.

  1. Paweł Ślubowski mówi

   Szanowny Ryszardzie a gdzie kupiłeś swoją nawigację. Jeżeli w Hadron, to mamy dział wsparcia technicznego i najlepiej właśnie tam kierować takie zapytania. Ale skoro temat został poruszony na naszym blogu, to śpieszę donieść, że warto zajrzeć do instrukcji, gdzie producent dość jasno opisał warunki licencji LMU (Lifetime Map Update). LMU (Lifetime Map Update) oznacza wielokrotne aktualizacje w ciągu roku, aż do momentu zaprzestania korzystania z nawigacji przez użytkownika lub do momentu zakończenia publikacji nowych update’ów przez Blaupunkta, ale maksymalnie przez 30 lat. Prawo do aktualizacji nie jest przenoszone na inne urządzenia Blaupunkta.
   W „Instrukcji użytkownika – Oprogramowanie nawigacyjne Blaupunkt Travel Pilot” napisano:
   Po dokonaniu zakupu, proszę wejść na naszą stronie internetową http://www.blaupunkt.de i zarejestrować urządzenie w zakładce „Service” (rejestracja jest konieczna, aby skorzystać z bezpłatnych aktualizacji!). Po zarejestrowaniu urządzenia będziesz otrzymywać najnowsze informacje na temat systemu nawigacji Blaupunkt, oprogramowania i aktualizacji map.
   Żeby tego dokonać należy w przeglądarce wejść na stronę http://www.blaupunkt.de/navigation/download/. Następnie należy utworzyć nowe lub zalogować się do istniejącego konta i postępować zgodnie z komunikatami wyświetlającymi się na stronie. W razie wątpliwości, dysonujemy instrukcją PDF aktualizacji online.

 2. ryszard mówi

  SZANOWNY Pawle, urządzenie Travel Pilot 50 kupiłem w autoryzowanym salonie Volkswagena.Dobra FIRMA,prawda.Po Pana sugestiach,ponownie zalogowałem się do istniejącego konta Po każdym usiłowaniu przeprowadzenia aktualizacji map Tom Tom /darmowe/ uzyskuję odpowiedż, nie znaleziono aktualizacji.Taka sytuacja trwa od roku czasu. Dla mnie jako 70 letniego turysty wraz z żoną, powyższy zakup stał się błędem.Wielokrotnie szukałem pomocy w udzieleniu mi informacji, kiedy w końcu będzie nowa aktualizacja map /darmowa/, za które urządzenie jak dla mnie nie małe pieniądze wyłożyłem,odbijałem się jak od ściany. Każde moje zapytania były odpowiedzią ,że nikt nie wie,i nie jest kompetentny udzielić odpowiedzi kiedy nastąpi nowa aktualizacja map.Panowie odpowiedzialni za wizerunek Firmy, może w końcu wpłyniecie na lepszą informację w zakresie aktualizacji map.

  1. Paweł Ślubowski mówi

   Pisałem w Pana sprawie do Importera. Uzyskałem poniższą odpowiedź.
   „Jedyny znany problem to źle przeprowadzana aktualizacja przez użytkownika.
   Zdarzało się nawet że klienci próbują pobrać aktualizację ze strony Tom Tom.
   Aktualizacji danych mapowych oraz oprogramowania nawigacyjnego dokonuje się poprzez specjalny program BlauUP dostępny na stronie http://www.blaupunkt.com w zakładce z produktami nawigacyjnymi. Pełne zasady i warunki korzystania z funkcji aktualizacji znajdują się na powyższej stronie.
   Bywa również że klienci próbują pobrać aktualizację ze strony blaupunkt.pl a tam takowe nie są dostępne, dlatego bardzo ważne jest żeby skorzystać właśnie ze strony którą podałem.

 3. Piotr mówi

  Poprzez program BlauUP podlaczylem nawigacje zostala rozpoznana Jestem zarejestrowany wpisalem kod promocyjny na aktualizacje i niestety dalej brak dostepnej aktualizacji Tylko niedawno wgrala sie tzw Trafic Cam czyli ostrzezenia o radarach a aktualizacja ostatnia mapy marzec 2014 r .Pan Paweł Slubowski wypisuje głupoty .Dzwonilem do Blaupunkt Polska serwisu i tp i nadal nic nie wiedza o aktualizacjach Tylko monituja i tyle Podobno cos moze byc na koniec czerwca lecz ja juz nie wierze !

 4. Zbyszek mówi

  Całkowicie zgadzam się z Piotrem ! To samo jest i u mnie a kompetencje serwisu do bani.

 5. Zbyszek mówi

  Chciałem dodać, że żądany jest kod promocyjny którego nie mam, bo pudełko z media wyrzuciłem nie zwracając na nie uwagi.

 6. Tadeusz mówi

  Ja mam również problem z aktualizacją mapy. Nawigację Blaupunkt TravelPilot 50 EU – LMU zakupiłem w czerwcu 2014r. z wersją aktualizacji 3,4. Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu do portalu serwisowego firmy Blaupunkt przeprowadziłem za pomocą programu do aktualizacji online BlauUp aktualizację z wersji 3,4 do wersji 3,6. dokonałem to około dwóch miesięcy od dnia zakupu. Jak się okazało była to jedyna aktualizacja, teraz jak się loguję do systemu i kliknę na napis szukaj aktualizacji na ekranie laptopa pokazuje się napis „NIE ZNALEZIONO AKTUALIZACJ.
  Pozdrawiam Tadeusz

 7. Artur mówi

  Urządzenie kupione w media Markt,brak aktualizacji na rok 2015(miedzy innymi droga s8 Sieradz-łódz i inne.Zastanawiam się czy tylko ja tak mam.Blaupunkt jako nawigacja jest bardzo dobra,świetnie sprawdziła się w Niemczech.prowadziła dosłownie pod drzwi.jest to najlepsza nawigacja jaka miałem po Auto mapie z Hołkiem.Pokrycie dróg w Polsce myślę że około 60%jeżeli ktoś szuka navi niech kupuje Blaupunkta.Pozdrawiam

 8. Kazimierz mówi

  Zgadzam się ze Zbyszkiem i Tadeuszem – od ponad roku usiłuję zaktualizować mapy w nawigacji Blaupunkt Trawel Pilot 50 i otrzymuję
  odpowiedż NIE ZNALEZIONO AKTUALIZACJI – domyślam się, że tej aktualizacji nie ma. Pozdrawiam Kazimierz.

 9. Wiech mówi

  Witam Ja tez nabyłem to cacko tez niestety nie mogę z aktualizować mało tego miesiąc temu jechałem z Modlina do Warszawy i na ulicy Modlińskiej
  miałem zmianę ulicy gdzie miałem dojechać niestety nawigacja przeliczyła trasę do 50% i dalej ani rusz zrobiłem to aż trzy razy niestety tylko 50%
  musiałem zadzwonić do przedsiębiorstwa o pomoc przyjechał samochód i jechałem za nim. w drodze do Piotrkowa Trybunalskiego nawigacja każe mi skręcić w lewo tam gdzie niema zjazdu chyba że w osłonę przeciw hałasom .
  Do tej pory używałem nawi Blaupunkta trawel 100 z mapą map nigdy mnie nie zawiodła.Myślałem że jak kupię nową ( a tamtą miałem ponad 5-lat)
  to będzie to dzień do nocy czyżbym się pomylił. Jeszcze jedno po co mnie informacja o tym że za 50 kilometrów będę skręcał, i jeszcze jedna ciekawostka
  w starej nawigacji miałem do ustawienia kilka rodzajów dróg i tak jak ustawiłem rodzaj drogi tak mnie prowadził gps , w moim nowym Trawel Pilot 50
  gps ciora mnie wioskach a nie tak jak ja ustawiam zresztą niema tam dróg lokalnych
  pozdrawiam

 10. Krzysztof mówi

  Witam. Zaktualina zaktualizowałem właśnie mapy. Aktualizacja z września 2015r. miałem calą eurorę do tej pory a teraz mam podzialy na wschod, zachód i środkową europę. do tej pory mialem mapy calej europy ja fabrycznie a teraz mam tylko wybrany fragment. co robić, jak przywróci\c? pomocy!

 11. Kazimierz mówi

  Witam! Ucieszyłem się gdy po zalogowaniu się do Blaupunka w grudniu 2015r. przeczytałem o możliwości aktualizacji map.Po wgraniu aktualizacji map (Europa w 3 częściach) okazało się, że w większości miejscowości nie ma możliwości wpisania własciwego adresu celu podróży. Nawigacja narzuca adres i nie można dokonać zmian- np.wpisania nazwy ulicy i nr domu. Jak to zmienić lub cofnąć aktualizację? Pozdrawiam. Kazimierz

 12. Adam mówi

  Cześć Dziś, tzn. 19-02-2016 spróbowałem aktualizować mapy przez program BlauUp. Niestety nie znalazłem aktualizacji map. Teraz przeczytałem, że jakaś aktualizacja map była, ale nieprawidłowa. Chyba dużo osób zgłosiło problem, bo aktualizację skasowali i nie jest dostępna. Przy wcześniejszej aktualizacji do 03-2014 musiałem zdobyć nowy kod promocyjny, gdyż ten znajdujący się na pudełku nie chciał nic zaktualizować, oprócz pierwszej aktualizacji z 03-2013. Dziś wysłałem maila do niemieckiego serwisu, tak jak zrobiłem to poprzednio. Czekam na odpowiedź.
  Może należy masowo zwrócić producentowi nasze nawigacje z żądaniem zwrotu pieniędzy (ok. 600zł). Może wtedy zareaguje prawidłowo.

  Pozdrawiam. Adam

 13. Artur mówi

  Witam! Problem z aktualizacją jest niestety na wielu urządzeniach, walczyłem z tym w zeszłym roku i zakończyłem odesłaniem urządzenia do serwisu. Spędził on tam parę tygodni bo również nie bardzo wiedzieli co stanowi problem, ostatecznie wgrali nowe mamy ale na pytanie czy problem z kolejnymi aktualizacjami się nie powtórzy nie potrafili odpowiedzieć. W bieżącym roku udało mi się zaktualizować mapy samemu, niestety tak jak pisze „Krzysztof” wcięło ponad połowę map i mogę wgrać poszczególne mapy europy ale całości już nie mam. Delikatnie zaczyna mnie to już męczyć. Pozdrawiam. Artur

 14. Artur mówi

  Witam! Właśnie otrzymałem odpowiedź z serwisu że niestety po aktualizacji map można mieć dostęp tylko do jednego obszaru Europy ze względu na ich wielkość, ale dokupowanie karty pamięci niczego niestety nie zmieni. W ten oto sposób można powiedzieć że zostaliśmy oskubani z 70% map które mieliśmy. Gdyby komuś zachciało się wyjechać do np. Norwegii to może zatrzymać się na granicy, znaleźć komputer i załadować nowy zestaw. To oczywiście głupi żart i moim zdaniem działanie producenta nie jest w porządku. Również mam w tym momencie ochotę spakować sprzęt i wysłać producentowi żądając zwrotu pieniędzy gdyby to tylko było możliwe. Jedyne co się w tym momencie firmie Blaupunkt udało to Polski serwis, z którym bez problemu wyjaśniam na bieżąco wszystkie problemy które miałem niestety praktycznie od początku. Pewne jest, że po doświadczeniach z nawigacją będę unikał sprzętu z niebieską kropką jak ognia. Pozdrawiam Artur

 15. Zbyszek mówi

  Witam. Bardzo dawno tutaj nie bylem, bo nawigacja nie była mi potrzebna a zaznaczę, że kupiłem ją w czerwcu 2015 na wakacje. Oczywiście nie zwróciłem uwagi na kod promocyjny i opakowanie wyrzuciłem. Po skontaktowaniu się z polskim serwisem dostałem obietnicę, że przez „kolegów” z za Odry problem zostanie rozwiązany. Jak do tej pory ani słychu ani widu rozwiązania. Jestem zarejestrowany w serviceportal, pobieram aktualizacje ale ie mogę ich wgrać na nawigację, bo rząda kodu promocyjnego i uknąłem. Czytając w/w korespondencje to chyba jak zwykle zostaliśmy nabici w butelkę. Kasę wyciągnęli (ja dałem ok 700 zł) i mają to w d…. a jeśli jeszcze weźmiemy pod uwagę utratę całości map po aktualizacji to już gadać się nie chce. Nie znam się na tym ale może ktoś wymyśli sposób aby to uporządkować (pismo, zwrot, odszkodowanie itp.) Jeśli ogólnie nic się w najbliższym czasie nie zmieni to po prostu będę popierał i propagował idee Artura zawartą w przedostatnim zdaniu tzn. Jak najdalej od niebieskiej kropki i ich produktów. Pozdrawiam.

 16. Roman mówi

  W dniu 5.05.2016 przeprowadzałem uaktualnienie mapy. Wszystko przebiegło sprawnie do chwili, przeprowadź aktualizację.
  Nowa aktualizacja którą mi dał BLAUPUNKT do uaktualnienia, to „TeleAtlas EU-RUS 2013. Po chwili otrzymałem komunikat:
  „Za mało miejsca na dysku. Proszę usunąć j349 MB.” Po włożeniu kartu pamięci 8GB, i ponownym przeprowadzeniu uaktualnienia
  na kartę, znowu wyświetlił się komunikat jak poprzednio, tylko miejsca na dysku było za mało o j213 MB.
  Po zatem uaktualnienia dotyczą tylko Europy.
  Co dalej?
  Gdzie oddać urządzenie i żądać zwrotu pieniędzy.
  Pozdrawiam

 17. Adam mówi

  Witajcie

  Dziś wykonałem aktualizację map, a dokładnie wykonałem aktualizację map najpierw dla pakietu West Europe 09.2015 i okazało się, że nie ma ulic do wybrania w Legnicy. Ogólnie język nazw wyświetlanych był to język niemiecki (Varsovia itp.). Przyjrzałem się opisowi paczek i wgrałem Central Europe 09.2015. Teraz mam mapy środkowej Europy wraz z Niemcami, Chorwacją itd. A gdzie jest Francja, Hiszpania itd. Tak jak piszecie, jest to nie fair. Oczywiście aktualizacja map nastąpiła po wprowadzeniu nowego kodu z niemieckiego serwisu. Normalnie nie wykrywało żadnych aktualizacji (mój wpis powyżej). Znów do nich napiszę. I prawdopodobnie, jak znajdę czas, napiszę pismo do Rzecznika Praw Konsumenta z prośbą o pomoc. Prześlę im historię korespondencji. Może coś pomogą. Jeśli nie, to będzie trzeba jeździć na nawigacji w telefonie.
  Pozdrawiam i będę pisać.

 18. włodzimierz mówi

  kiedy firma Blaupunkt udostępni aktualizację mapy TomTom z 03.2014 ?

 19. włodzimierz mówi

  ryszarda komentarz dalej aktualny ..dziadowska ta firma Blaupunkt ponad dwa lata nie ma aktualizacji dostepnej !!!

 20. Zenon mówi

  Nawigacja BLAUPUNKT trawelpilot 50 Eu LMU zakupiona w 2013 roku na dzień dzisiejszy tj 23-09-2017 okazała się TOTALNA PORAŻKĄ – właśnie wszedłem na stronę logowania i okazuje się ze z dożywotniej aktualizacji pozostał tylko niesmak ponieważ jak siebie nazywają „renomowana firma ” stwierdziła ze jest to stary model i nie będzie wspierała aktualizacjami tego modelu oczywiście proponują zakup nowszego modelu a jak i to badziewie tez będzie jak poprzednie z wieczna aktualizacja i nie krócej niż 30 lat ….. śmiech na sali … Tylko ten „renomowany producent” nie przewidział ze głupi Polaczek wykupi dodatkowa gwarancje na 5 (piec) lat i właśnie jutro idę oddać to badziewie do sklepu ze względu na nie wywiązanie się producenta z umowy klienckiej SZCZERZE NIE POLECAM TEJ FIRMY – oczywiście nie omieszkam poinformować o zaistniałym fakcie biura ochrony konsumenta aby nałożono kare na w/w firmę za wprowadzanie klientów w błąd…. z niemieckiej solidności pozostał tylko smród

  1. Paweł Ślubowski mówi

   A gwarancji udzielał sklep czy producent/importer ? Bo jeżeli sklep to ok, ale jeżeli importer to reklamować na gwarancji trzeba importerowi a nie w sklepie. Sklepy najczęściej dają rękojmię bo to wymóg prawny. Gwarancja najczęściej pochodzi od producenta lub importera i tam trzeba ją realizować. A co do Blaupunkta to dziś jest to tylko marka a nie firma i z tamtym Blaupunktem niewiele ma wspólnego.

  2. Adam mówi

   Witam,mam ten sam problem co Pan Zenek z tym samym travel pilot50,firma blaupunkt kpi sobie z klientow,tez aktualizacja miala byc dozywotnia a po zalogowaniu dowiaduje sie ze zmienili system i moge sobie kupic kolejną nowsza nawigacje ktora zapewne po kilku latach znowu przestanie dzialać i sytuacja sie powtorzy.

 21. Tomasz mówi

  Nie kupię badziewia firmy Blaupunkt tak jak niestety zdarzyło mi się dwa lata temu TravelPilot 51 V EU LMU za ok. 500 zł. Po dwóch latach nie mogę zaktualizować map chyba że zapłacę 79 Euro. A aktualizacja miała być dożywotnia!!!

 22. Tadeusz mówi

  Mam ten sam problem , w tej chwili mam aktualizację z września 2016r Europa środków . Jak wchodzę w program BlauUp to pokazuje się napis „SPRAWDZANIE NOWEJ WERSJI”. Problem rozwiązałem w ten sposób, że na kartę SD z oryginalną MapąMap wgrywam pusty folder o nazwie YFG.2CE.bld i wkładam do nawigacji . Po uruchomieniu pokazuje się WINDOWS dalej , uruchomić windows , kartę SD , MobileNavigatoe, mobilenavigator, i mamy MapMap. Żeby powrócić do blaupunkta należy wyjąć kartę SD i przycisnąć reset.

  Pozdrawiam Tadeusz

  PS działa prawidłowo

 23. Mateusz mówi

  dziadostwo tez mam ta nawigacje nie ma możliwości aktualizacji już od dawna nie polecam
  travel pilot 50

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej