Nasiśnij Enter aby Wyszukać
 !! UWAGA w dniach 16 - 29 lipca 2018 nasz serwisant jest na urlopie i serwis elektroniki będzie nieczynny !!

Kamery DVR do nagrywania postojowego

15 maja 2013

Idziesz do samochodu, aby wsiąść i jak zawsze dojechać gdzieś w wyznaczone miejsce. Podchodzisz i widzisz z daleka uszkodzenie nadwozia, myślisz: nie, to niemożliwe, pewnie światło się odbija. Podchodzisz bliżej i już wiesz, że ktoś uszkodził Ci samochód. Miałeś tak kiedyś? Czasem to mała obcierka lub ktoś za mocno otworzy drzwi, ale bywa, że ktoś ze złości celowo dokonuje zniszczeń. Każdego kierowcę ogarnia irytacja i to okropne poczucie, że nic nie można zrobić. Oczywiście można iść i zgłosić sprawę na policji, właściwie należy, ale umówmy się: znalezienie sprawcy jest prawie niemożliwe. Takie historie znam niestety z autopsji, ale jeszcze więcej z opowiadań moich klientów. Ostatnio jednemu z nich celowo uszkodzono auto na parkingu przed blokiem mieszkalnym, na jego własnym miejscu parkingowym. Przecież zaparkował prawidłowo, nikogo nie zastawił i dochodzimy do wniosku, że to wandalizm w najczystszym wydaniu. Rodzi się pytanie: jak się przed tym zabezpieczyć? Co można zrobić, żeby takiego ignoranta motoryzacji przyłapać i nauczyć troszkę tolerancji?

Okazuje się, że dzisiejsza technika przynosi już rozwiązania i określa się to ładnie jako „nagrywanie postojowe”. To specjalne rejestratory samochodowe DVR w różnej formie, które cały czas czuwają nad matrycą kamery i gdy tylko wykryją zmianę to zaczynają zapis. Innymi słowy, gdy w polu widzenia kamery zaczyna się coś ruszać, to skutkuje to zmianami w sygnale video, a rejestrator odbiera to, jako sygnał zdarzenia i zapisuje obraz.

Wszystkie modele kamer DVR BlackVue posiadają taką funkcję, wymaga ona jedynie, aby zasilanie rejestratora podłączyć na stałe i uruchomić ją w ustawieniach. Jednak mojemu klientowi chodziło o coś bardziej dyskretnego, przynajmniej na dwie kamery, aby uchwycić przód i tył pojazdu oraz aby zebrany materiał miał archiwizację nawet do dwóch tygodni wstecz. Spore wyzwanie pomyślałem, ale miałem coś, co było strzałem w dziesiątkę. Rejestrator DVR D-TEG BX4000 4 CAM i mini kamery 2w1. To konstrukcja modułowa, co oznacza, że rejestrator jest osobną jednostką rejestrującą, do którego można podłączyć nawet cztery kamery. Dodatkowo rejestrator jest świetnie konfigurowalny, można ustawić jakość nagrania oraz ilość zapisywanych klatek na sekundę, co ma niebagatelne znaczenie dla długości archiwizacji. Montaż zleciliśmy u jednego z naszych zaprzyjaźnionych instalatorów na Bemowie. Wyszło bardzo estetycznie i dyskretnie, nie mogło być inaczej w takim samochodzie  Zresztą zobacz sam na poniższych zdjęciach.

dyskretnie zamontowana kamera DVR do nagrywania postojowego

Mam nadzieję, że klientowi nie będą już niszczyć samochodu, ale jak się znajdzie jakiś amator demolki, to z pewnością zostanie uwieczniony. Żeby nie było: DVR D-TEG BX4000 spełnia również funkcję rejestratora trasy z funkcją GPS – przydatny gadżet.

Paweł Ślubowski

6 Komentarzy

Wyślij Komentarz

t Twitter f Facebook g Google+