Rejestrator trasy FullHD za niecałe 300zł! Porównanie Prestigio RoadRunner 519 i 540

12 2 022

Marka Prestigio z modelem RoadRunner 519 przekracza kolejną cenową granicę i oferuje samochodowy rejestrator trasy pracujący w standardzie FullHD już za 299zł. To aż o 100zł taniej od starszego modelu RoadRunner 540, który kosztuje niecałe 400zł. Gdy tylko wpadła mi w ręce nowa 519-stka zastanawiałem się, czy obcięcie ceny o ¼ nie obcięło zbytnio jakości nagrywanych filmów.

Esteci się nie zawiodą. Nowy model Prestigio jest wykonany równie elegancko i z dbałością o szczegóły, co poprzednicy, a może i lepiej. Szczególną uwagę zwracają użyte materiały. Z jednej strony czarne, a la fortepianowe tworzywo, z drugiej gumowane, co w połączeniu z dużym, 2 calowym ekranem daje świetny efekt. Poczciwa 540-stka też nie wygląda źle, może się szczególnie podobać miłośnikom „Transformers”, bo obiektyw jest ruchomy aż w dwóch płaszczyznach. Co prawda użyte do obudowy tworzywo jest jednego rodzaju, ale solidne i z pewnością trwałe.

Wracając do monitorów LCD, które zostały wbudowane w oba modele, to mimo iż w Prestigio 519 jest on większy (2”), to niestety dużo ciemniejszy i nocą praktycznie nie ma podglądu na nagrywany materiał. Model 540 ma ekran o wielkości tylko 1,5”, ale jest za to bardzo dobrze zestrojony i nawet nocą świetnie widać, co kamera nagrywa.  Ponadto przewagą (umowną) starszego modelu 540 są wbudowane diody doświetlające do nagrań nocnych. Napisałem umowną, bo nie od dziś głoszę teorię, że takie diody w rejestratorach jazdy są w samochodzie kompletnie nieprzydatne. Mogą przydać się jedynie do nagrań z ręki na niewielkich (do 5m) odległościach.

Nie wiem, czy to ze względu na oszczędność, czy na ergonomię, ale w nowym modelu Prestigio RoadRunner 519 w stosunku do starszej 540-stki ubyły 2 klawisze. Konkretnie model 540 ma ich 6, a model 519 ma ich tylko 4. Jeżeli to miała być ergonomia, to jest ona dla mnie wątpliwa, bo teraz jeden klawisz pełni kilka funkcji i można się pogubić. Reasumując starszą 540-stkę mnie osobiście, obsługuje się łatwiej.

Menu wydaje się bez większych różnic i zarówno w jednym, jak i w drugim modelu Prestigio zastanawia mnie działanie kilku funkcji:

 • Wykrywanie ruchu z regulacją czułości, jakbym nie ustawił, to żaden model nie włącza nagrywania po jego wystąpieniu
 • Tryb nocny: przepraszam, ale ja nie widzę różnicy w nagraniach z włączonym i wyłączonym trybem nocnym. A skoro nie widać różnicy to …… bez znaczenia jest ta funkcja
 • Ustawienia G-Sensora w modelu 540 również nie przynoszą żadnego efektu i nie wiem po co ta opcja w menu.

OK – znalazłem. Nagrywanie po wykryciu ruchu nie dość, że trzeba ustawić w menu, to trzeba jeszcze zainicjować je klawiszami.

Menu w obu rejestratorach jest bardzo rozbudowane, choć widać nie wszystkie funkcje i regulacje przynoszą jakieś zmiany, czy efekt. Jeżeli komuś z Was udało się zmusić powyższe funkcje do działania lub chociaż najmniejszych zmian, to proszę napiszcie, jak tego dokonaliście.

Mmenu w Prestigio RoadRunner 519

Co by nie pisać, to jednak nagrywany obraz jest najważniejszy. Dlatego, jak zawsze przy porównaniach, zestawiłem dwa filmy z nagraniami nocnymi i dziennymi. Zobacz, czy model 519 bardzo odbiega od modelu 540. A może nie warto przepłacać ?

Po porównaniu filmów z obu rejestratorów ciężko dopatrzeć się jakichś różnic. Te same kąty widzenia, rozdzielczość, kodowanie, prawdopodobnie i optyka sprawia, że filmy są prawie identyczne. Piszę prawie, bo mam wrażenie, że nocą starszy model DVR 540 od Prestigio radzi sobie nieco lepiej i obraz jest jaśniejszy. Próba regulacji parametrem EV (Exposure Value) nie przynosi zadowalającego efektu w RoadRunner 519 i chyba jest to kolejna funkcja będąca w menu, ale nie daje ona oczekiwanych zmian.

Poniżej tabela, która nieco czytelniej zestawia te dwa modele rejestratorów jazdy:

Parametr RoadRunner 540 RoadRunner 519
Rozdzielczość czujnika 5Mpixel 2Mpixel
Kąt widzenia 1200 1200
Obrotowa kamera TAK NIE
Maks. rozdzielczość wideo 1920×1080 (Full HD) 1920×1080 (Full HD)
Maks. ilość klatek w maks. rozdzielczości 30 30
Maks. ilość klatek 60 60
Kodek wideo H.264 H.264
Format cyfrowego wideo AVI AVI
Rozmiar Wyświetlacza 1,5″ 2.0″
Rozdzielczość wyświetlacza brak informacji 480×240
Obrotowy wyświetlacz NIE NIE
Odbiornik GPS NIE NIE
Doświetlanie TAK NIE
Mikrofon TAK TAK
Wykrywanie ruchu / nagrywanie parkingowe TAK TAK
Karta pamięci w zestawie NIE NIE

Co wybrać? Ja stawiam na starszy sprawdzony model RoadRunner 540, nieco lepsze nagrania nocne, regulowany obiektyw, nikomu niepotrzebne diody doświetlające ;-), więcej przycisków i łatwiejsza obsługa, lepiej zestrojony ekran, to atuty, które biją 519-stkę. Oczywiście nie skreślam modelu Prestigio 519, bo z pewnością znajdą się osoby, dla których wymienione przeze mnie atuty nie są warte 100zł, a o tyle taniej można nabyć nowość od Prestigio.

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. jakub mówi

  Jakimi klawiszami zainicjował Pan to nagrywanie przy wykryciu ruchu? Funkcję w menu znalazłem, ale za nic nie potrafię jej uruchomić.

  1. Paweł Ślubowski mówi

   To proste. Po ustawieniu w menu czułości wykrywania ruchu, wystarczy przytrzymać (ok 3s) klawisz REC. Potem na ekranie trwa odliczanie a po jego zakończeniu pojawia się ikona oka. Od teraz rejestrator czuwa w trybie wykrywania ruchu.

 2. jakub mówi

  Dzięki wielkie! To się dopiero nazywa interaktywne dziennikarstwo 🙂

 3. Paweł mówi

  Witam kupiłem nowy rejestrator próbuje włączyć nagrywanie po wykryciu ruchu ale po ustawieniu czułości i przytrzymaniu klawicza rec jejestrator powraca do podglądu. Nie ma odliczania ani ikony oka nie wiem czy coś robię źle czy trafił mi się wadliwy egzemplarz ;/

  1. Paweł Ślubowski mówi

   Rozumiem że w ostatnim menu wchodzisz w funkcję wykrywania ruchu (opcja pisana w języku angielskim „motion detection”) i ustawiasz czułość ?

 4. Damian mówi

  „To proste. Po ustawieniu w menu czułości wykrywania ruchu, wystarczy przytrzymać (ok 3s) klawisz REC. Potem na ekranie trwa odliczanie a po jego zakończeniu pojawia się ikona oka. Od teraz rejestrator czuwa w trybie wykrywania ruchu.”

  Ustawiłem przytrzymuje klawisz REC i nic.. Cały czas pozostaję w menu.. nie widzę żadnego uruchomienia wykrycia ruchu.
  Ktoś coś pomoże ? przedstawi to w filmie czy coś ? 🙂

  1. Paweł Ślubowski mówi

   Wyjdź z menu. Potem przytrzymaj klawisz rec

 5. Damian mówi

  yee, działa! Dzięki za pomoc! 🙂

  1. Paweł Ślubowski mówi

   BraVo … musiało zadziałać 🙂

 6. Mikołaj mówi

  Czy powyższa instrukcja uruchomienia detekcji ruchu dotyczy również modelu 519? Owszem, znalazłem na końcu menu opcję czułości detekcji ruchu, ustawiam „wysoka”… i nic. Po wyjściu z menu, do „ekranu nagrywania” nie pojawia się żadne odliczanie ani ikonka oka.
  Pomożecie panowie?

  1. Mikołaj mówi

   OK, już po temacie 🙂 Przez przypadek odkryłem co należy zrobić.
   Dla posiadaczy modelu Prestigio Road Runner 519: Aby uruchomić detekcję ruchu, należy wykonać czynności o których piszą koledzy powyżej, a następnie nacisnąć jeden z przycisków z symbolem strzałki. Wówczas pojawia się odliczanie, ikonka oka i rejestrator czeka na ruch.

 7. Andrzej mówi

  Mikołaju dziękuję .Też mam model 519 i szukałem przycisku rec.Twoja informacja o strzałce bardzo mi pomogła.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej