Czujnik położenia w alarmie samochodowym

2 8 283

Co to jest czujnik przechyłu
Autoalarmy samochodowe standardowo reagują, za sprawą fabrycznych wyłączników krańcowych: na otwarcie drzwi i za sprawą popularnych, ultradźwiękowych czujników ruchu, na… tak, na ruch wewnątrz samochodu. Niestety czujnik ruchu ani wyłącznik krańcowy nie zareaguje na próbę wciągnięcia pojazdu na lawetę, próbę holowania czy lewarowania w celu kradzieży koła. Czujnik przechyłu i położenia to zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą „na lawetę”.

Zobacz nasze propozycje alarmów samochodowych

Czujnik położenia – niedoceniane maleństwo
Czujnik przechyłu i położenia jest niezwykle przydatnym akcesorium w arsenale zabezpieczeń pojazdów. Jednak według mojego doświadczenia jest stosunkowo rzadko wykorzystywany przez właścicieli czterech kółek. Może dlatego, że jest mały i niepozorny a kosztuje kilkadziesiąt złotych więc można odnieść wrażenie, że się przepłaca. A może jest takie wrażenie dlatego, że nie do końca zdajemy sobie sprawę jak działa i jak podnosi skuteczność zabezpieczenia?

Nowa generacja czujników do alarmu samochodowego
Okazję do zmiany postrzegania czujników przechyłu będzie miał nowy model DTS3D od Guardial, który ma wbudowany aż trzyosiowy sensor przyspieszenia ziemskiego. Dostajesz tu nie tylko zwykły czujnik do samochodowego alarmu. To maleństwo potrafi dużo więcej.

Zobacz czujniki alarmowe do autoalarmów

Przechył i wstrząsy
Nowy czujnik Guardial Digital Tilt Sensor DTS3D, prócz standardowej detekcji przechyłu, oferuje wykrywanie wstrząsów z podziałem na lżejsze jako prealarm i mocniejsze jako alarm. Dwa wyjścia przewodowe, pozwalają odseparować ostrzeganie od alarmowania właściwego. W praktyce wygląda to tak że lekkie uderzania mogą wyzwalać jedynie krótkie ostrzegania (piknięcia) syreną, a mocne uderzenie wyzwoli pełny cykl alarmowy w alarmie.

Alarm samochodowy i reakcja na wstrząsy
Typowe czujniki wstrząsu są dość „uciążliwymi” czujnikami. To dlatego, że zwyczajnie ciężko jest wyregulować czujnik tak, aby reagował na jakieś delikatne obtarcie, co może już powodować ślad na lakierze, a jednocześnie nie reagował na głośny wydech przejeżdżającego motoru, czy drgania od przejeżdżającej ciężarówki. W efekcie czujnik wstrząsu jest tępy i prawie na nic nie reaguje lub jest tak czuły, że co chwila mamy fałszywy alarm. DTS3D ma szansę odmienić ten stan rzeczy za sprawą cyfrowego nowoczesnego trzyosiowego sensora, oraz precyzyjnej regulacji z podziałem na alarm i prealarm (ostrzeganie). Dzięki temu ten czujnik może być skutecznym zabezpieczeniem w walce z parkingowymi obcierkami.


Regulacja czujnika położenia

Kolejną właściwością typowych czujników przechyłu jest brak możliwości regulacji. Ale nie w nowym DTS3D. Tu producent zaimplementował możliwość ustawienia:
– czułości przechyłu
– alarmu uderzenia
– prealarmu uderzenia
– trybu pracy
O ile zmiana czułości czujnika położenia jest dwustopniowa i ma wartość 1,5 lub 0,7 stopnia (odchylenia powyżej tego parametru w stosunku do położenia początkowego samochodu), to zakres regulacji czułości czujnika wstrząsu jest imponujący i zawiera się w zakresach od 31 mg do 93 mg dla prealarmu (31 to najwyższa czułość, 62 – czułość domyślna, 93 – najniższa) i od 62 mg do 312 mg dla alarmu (62 – najwyższa, 125, 187 – domyślne ustawienie, 250, 312 – najniższa czułość).

Jak podłączyć czujnik położenia
Standardowo na jednym z przewodów (zielony) mamy wyjścia alarmowania z czujnika przechyłu i wstrząsu, a na drugim przewodzie (białym), mamy wyjście prealarmu z czujnika wstrząsu. Ale można ustawić czujnik tak, aby na jednym przewodzie było wyjście alarmowe czujnika przechyłu a na drugim z czujnika wstrząsu. Może być też tak, że jeden z przewodów będzie służył jako wejście ze stacyjki do rozpoczynania procesu zapamiętywania położenia.

Programowanie czujnika położenia
Przyznaję, że jak pierwszy raz przeczytałem instrukcję programowania, to pomyślałem „o nie, nie przejdę”. Niemniej przeczytałem po raz drugi, spróbowałem i okazało się, że to jest całkiem proste. Kluczem do szybkiego zaprogramowania jest zapamiętanie sekwencji błyskania wbudowanej diody LED. Wystarczy odliczać ilość błyśnięć w poszczególnych grupach parametrów i ich poziomów a w odpowiednim momencie, stuknąć lekko w czujnik.

Montaż czujnika położenia
Typowe czujniki przechyłu wymagały często, aby ich mocowanie było w odpowiedniej płaszczyźnie. To niosło za sobą pewne ograniczenia i powodowało, że ciężko było znaleźć na nie miejsce. Nowy trzyosiowy sensor zastosowany w DTS3D eliminuje ten problem. Teraz czujnik przechyłu zamontujesz w dowolnej pozycji a każda jej zmiana, o większy od zaprogramowanego kąta, będzie wykrywana.

Czujnik do alarmu skazany na sukces
Jestem pewien, że nowy czujnik przechyłu, położenia i wstrząsu z funkcją prealarmu od Guardial o symbolu DTS3D, będzie doskonałym uzupełnieniem arsenału przeciwkradzieżowego w sklepie hadron.

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Laweta przedbórz mówi

    Super wpis

  2. mobiltech mówi

    Bardzo dobre porady 🙂

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej