Obraz z kamery cofania

7 48 332

Przeszedłeś już całą drogę tzn. wybrałeś kamerę cofania. Wybór nie był prosty, bo mogłeś zamontować uniwersalną kamerę cofania lub dedykowaną (dedykowana kamera cofania pasuje dokładnie w to miejsce gdzie jest przeznaczona, więc odpadają jakieś wielkie przeróbki). W każdym razie, wybrałeś już kamerę do swojego samochodu. Przed Tobą jeszcze odpowiedź na pytanie: Gdzie wyświetlać obraz z kamery cofania? I tu pojawia się nasz mały poradnik.

Kamera cofania i dodatkowy monitor
Najprościej wybrać jakiś dodatkowy monitor i umieścić go na kokpicie. Z obu stron są zazwyczaj złącza RCA (cinch) więc nie ma problemu z połączeniem, przewody można ładnie ukryć. Wiem, nie każdy chce mieć dodatkowy monitor. Dlatego wymyślono choćby monitory do kamery cofania w formie nakładki na wsteczne lusterko. Na lusterku umieszczasz nakładkę, ukrywasz przewody i znów sprawa załatwiona. Ok, są jeszcze esteci, którzy uważają, że taka nakładka szpeci wnętrze samochodu. De gustibus… o gustach się nie dyskutuje. Jest więc opcja zastąpienia lusterka takim, w którym jest monitor. Tak, to rozwiązanie jest droższe i czasem trzeba dobrać specjalny uchwyt, ale jest to do zrobienia (zobacz monitory w nakładce i w lusterku).

Bezprzewodowa kamera cofania WiFi
A może w ogóle zrezygnować z dodatkowego monitora montowanego na stałe. Zazwyczaj kiedy wchodzisz do samochodu, masz przecież ze sobą telefon, więc można go wykorzystać jako ekran dla kamery cofania. Na telefonie masz darmową aplikację i w momencie wrzucenia wstecznego biegu, pojawia się obraz. Kamera cofania WiFi jest zamontowana klasycznie z tyłu samochodu. Kiedy dostaje impuls z lampy wstecznego biegu, zostaje aktywowana i wysyła obraz na Twój telefon, który masz odłożony na czas jazdy w uchwyt. W naturalny sposób nie musisz wtedy mieć dodatkowego monitora, nie trzeba też przeprowadzać przewodu przez długość samochodu.

Pewną modyfikacją tego pomysłu jest zastosowanie bezprzewodowego modułu do kamery cofania. W tym przypadku musisz mieć odbiornik z wejściem RCA (cinch), ale odpada opcja przeciągania przewodu. Minusem tego rozwiązania jest to, że może ono słabo działać jeśli między kamerą cofania a odbiornikiem są jakieś metalowe przeszkody.

Obraz z kamery cofania na radiu
Znakomita większość dokładanych (niefabrycznych) stacji multimedialnych ma wejście na kamerę cofania. W chwili wrzucenia wstecznego biegu masz na ekranie radia obraz z kamery. Proste i wygodne szczególnie jeśli można wyświetlić linie skrętne na radiu (dynamiczne linie cofania reagują adekwatnie do ruchów kierownicą). Niektóre zestawy multimedialne zawierają nawet kamerę cofania.

I znów pewna modyfikacja powyższego pomysłu. Można bowiem podłączyć pod radio (lub inny monitor) kamerę cofania wraz z czujnikami. W takim wypadku obraz z kamery będzie zajmował część ekranu a z boku uzyskasz wizualizację czujników cofania. Taką opcję daje zestaw czujników BS2607. Zresztą zobaczcie sami jak to działa.

Obraz z kamery cofania na fabrycznym radiu
Teraz crème de la crème. Jak wyświetlić obraz z kamery cofania na fabrycznym radiu (nawigacji). Odpowiedź najkrótsza: To zasadniczo możliwe aczkolwiek nie zawsze tanie. Ale po kolei. Jak wiecie mamy w ofercie kamery cofania uniwersalne, czyli takie, które pasują do niemal każdego auta. Mamy też kamery dedykowane. Dedykowana kamera cofania oznacza, że pasuje ona choćby w oświetlenia tablicy rejestracyjnej (może być też w klamce klapy bagażnika, w światło STOP). I tyle. Nie oznacza to, że jest to kamera z jakimś specjalnym, dedykowanym wejściem pod Twoje radio (nawigację).

Skoro mamy już jasność, możemy iść dalej. Najprostszą opcją jest, jeśli Twoje fabryczne radio ma standardowe wejście RCA (cinch) na kamerę cofania i wystarczy wszystko podpiąć (ewentualnie w radiu uruchomić funkcję kamery cofania). Wiem, że niektórzy odnajdują w schowku czerwone i żółte wejścia RCA i chcą pod nie podpinać kamerę cofania. Żeby życie było takie proste… Najczęściej bowiem te wejścia służą do podłączenia jakiegoś odtwarzacza wideo (jak pozbyć się blokady odtwarzania wideo podczas jazdy, zobaczysz na naszym filmie).

Jak więc podłączyć kamerę cofania pod fabryczne radio. Wszystko zależy od tego jakie masz radio a dokładniej co znajdziemy z tyłu tego radia (nie każda wersja radia będzie miała takie same złącza z tyłu). I tak np. w Fordzie czy Mercedesie czasem wystarczy zwykły przewód (adapter) Fakra – RCA (dla nawigacji Blaupunkt/Comand/PCM/NTG).

Ale jeśli masz Forda z Sync (Sync 1, Sync 2, Sync 3) to potrzebujemy nieco innego przewodu (lub zestawu przewodów). Do tego trzeba włączyć funkcję kamery cofania a tego bez serwisu raczej nie zrobisz. Zostają jeszcze pieniądze. O ile przy Sync 1 to jakieś 200 zł, to reszta opcji podłączenia (Sync 2, Sync 3) oznacza wydatek ok. 1000 zł.

Nieco prościej i taniej jest jeśli masz Volkswagena (lub auto z grupy jak Seat, Skoda, Audi). Możesz tam spotkać radia takie jak MFD, RNS, RCD, Nexus, Amundsen, Columbus. Kupujesz odpowiedni moduł za sensowne pieniądze i masz problem prawie z głowy. Prawie, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na to czy kamera pracuje w systemie PAL czy NTSC. Do tego czasem trzeba aktywować funkcję kamery cofania w radiu. Dodatkowym bonusem jest to, że te moduły dają Ci też możliwość np. podłączenia tunera DVB-T a więc zyskujesz opcję oglądania cyfrowej telewizji w swoim samochodzie.

Niezależnie czy dopiero zastanawiasz się jaką kamerę cofania wybrać, czy chcesz wyświetlić obraz na fabrycznym radiu; jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc.

Marcin Janiak
Tel. Kom.: 602 78 38 39
 1061797
e-mail: marcin@hadron.pl

Daniel Kowalski
Tel. Kom.: 698 42 10 00
 48204880
e-mail: daniel@hadron.pl

Uniwersalne kamery cofania znajdziesz tu -> link
Dedykowane kamery cofania są tu (po otwarciu, z lewej strony masz opcję wyboru marki samochodu) -> link
Monitory uniwersalne -> link
Monitory w lusterku/w nakładce na lusterko -> link
Bezprzewodowa kamera cofania WiFi -> link
Czujniki cofania z opcją wyświetlania na radiu (z kamerą cofania) ->link

Jeśli nie znalazłeś czegoś dla siebie, możemy to sprowadzić. Kontakt jest podany wyżej, czekamy na kontakt w tygodniu od 9-18:00, w soboty 10-13:30. Możesz nas też odwiedzić na Krasińskiego 59 w Warszawie.

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Elektromaniacy mówi

  Także posiadam i sprawdza się świetnie. 🙂 Szczególnie dlatego, że u mnie w okolicy ciężko o miejsce parkingowe i nieraz trzeba kombinować. 😉

 2. Henryk mówi

  Mam zamontowano kamerę cofania do radia 2din gdy włączam wsteczny obraz drga i jest nieczytelny. Co zrobić by to poprawić ? Dziękuję z góry za pomoc.

  1. Tomasz mówi

   trudno wnioskować na odległość, ale…
   https://www.youtube.com/watch?v=h1Jl6iRaka4

  2. Jakub mówi

   Mam radio na androidzie 9.0
   Mam dołożona kamerę cofania z łapka tablicy rejestracyjnej.
   Po włączeniu wstecznego obram mam podzielony na 6 części po ustawie u na tryb CVBS kamera jest ok ale po ponownym uruchomieniu auta spowrotem kamera gubi ustawienia.

 3. Stanisław mówi

  Piszesz że mam darmową aplikację w telefonie ,ale nie wiem czy chodziło Ci o tą Google Play którą za darmo można pobrać jeśli tak to jaką?

 4. Majkel mówi

  1000 zł. na taki gadżet nie wydaje się nazbyt dużym wydatkiem. Bardzo przydatna rzecz.

 5. Joachim mówi

  Brakuje mi tu informacji na temat wykorzystania smartfonu jaka wyświetlacza obrazu z kamery cofania ale nie za pośrednictwem Wi FI tylko przewodowo.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej