Muzyka w BMW

4 40 352

Jeśli jesteś właścicielem BMW i chcesz odtwarzać w nim muzykę z karty SD, pendrive’a, po AUX oraz wprost z telefonu po Bluetooth, to dobrze trafiłeś. Przeprowadzimy Cię krok po kroku i pokażemy jak to zrobić. 

XCL vs. Yatour
XCarLink to marka, która wymyśliła urządzenia zwane emulatorami zmieniarki. W skrócie działa to tak, że takie urządzenie emuluje (czyli udaje) zmieniarkę (czyli odtwarzacz CD). Radio myśli, że odtwarzasz płyty CD, podczas gdy możesz odtwarzać mp3 z karty SD, z pendrive’a, z telefonu czy odtwarzacza mp3 (przez AUX czyli za pomocą przewodu jack – jack). Marka Yatour „pożyczyła” pomysł od XCL i produkuje podobne urządzenia, tylko w nieco niższej cenie. Ok, część z nich nawet działa, ale mieliśmy wielu klientów (szczególnie wśród właścicieli Citroenów i Peugeotów), który mając Yatoura przyjechali po XCarLinka ponieważ ich pierwszy zakup nie działa. Wasz wybór, my sprzedajemy XCarLinka od bardzo dawna i w razie problemów zawsze możesz liczyć na pomoc naszych specjalistów (dotyczy to wyboru urządzenia, podłączenia czy ewentualnego serwisu urządzeń). Radio w BMW
Wracamy do BMW. Wchodzicie do nas na stronę i w wyszukiwarkę wpisujecie swój model (np. E46). Wyświetlą się Wam trzy urządzenia (17 pin okrągłe, 3+6 Pin Bagażnik, 40 Pin Fakra). Zresztą identycznie jest jeśli wpiszecie w to miejsce inną markę auta (od Audi po Volvo). 

Które musisz wybrać do swojego samochodu? To zależy od tego jakie masz radio i gdzie ono się fizycznie znajduje. Generalna zasada jest taka, że BMW do 2001 roku (np. E39, E46, E53) będą wymagały zastosowania emulatora 17 pin lub 3+6 w bagażniku. Po 2001 roku możliwe są trzy opcje. Są i samochody ze światłowodem (np. BMW E60, E61, E90), do których nie będą pasowały tradycyjne emulatory zmieniarki i trzeba zastosować inne (droższe rozwiązania). Oczywiście dla pewności trzeba sprawdzić kompatybilność sprzętu. 

Emulator zmieniarki do BMW
Każdy nasz emulator ma w opisie produktu radia, z którymi współpracuje. W ogromniej części przypadków, odnajdujesz czy Twój samochód jest na liście oraz czy jest Twoje radio. Wyjmujesz radio i sprawdzasz złącza. Wszystko jest wtedy jasne. Rzecz komplikuje się nieco jeśli masz nawigację taką jak Alpine Monitor, Alpine Land Rover Bordmonitor (16:9), Bordmonitor (4:3) MK2 czy Bordmonitor (16:9) MK3 MK4. W tym przypadku odpowiedniego złącza musisz szukać w bagażniku. Zasada jest prosta, wszystko powinno pasować „kostka w kostkę”.

Poniżej radio BMW Business, wyjmujemy je i już łatwo się domyśleć, że będzie tu pasował emulator 17 pin (okrągłe złącza). 

Podobne złącza można znaleźć w bagażniku np. w BMW E38 z nawigacją 4:3 MKII

Podłączenie emulatora w BMW
Samo podłączenie emulatora nie jest trudne, ale najpierw trzeba wyjąć radio. Nic w tym trudnego, wystarczy użyć wujka Google i już wiemy jak to zrobić krok po kroku (wystarczy wpisać „How to remove radio bmw XYZ”).

Potem już tylko odpowiednia kostka w odpowiednie miejsce. Wszystko powinno pasować do siebie i tylko w jedno miejsce, więc nie pomylisz się przy podłączaniu. Jest to tak proste, że można zrobić to na biurku u nas w sklepie. 

 Masz tylko trzy opcje przy podłączaniu emulatora w BMW:

Uwagi: 
– w przypadku BMW E38 jesteś skazany na loterię tzn. możesz dobrać właściwy emulator, ale sprzęt i tak nie zadziała; jest to związane z softem radia (niestety były one zmieniane dowolnie i stąd emulator mimo, że da się podłączyć fizycznie, to nie zadziała poprawnie)
– emulatory nie działają z systemem nagłośnienia DSP
–  do przesyłania muzyki z telefonu za pomocą Bluetooth, będziesz potrzebował dodatkowego modułu -> kliknij tu

Muzykę z karty, przez USB, AUX, Bluetooth za pomocą emulatora możesz odtwarzać w następujących autach:
BMW E46, BMW E39, BMW E38, BMW X3 (E83), BMW X5 (E53), BMW Z3, BMW Z4 (E85)  (także Range Rover, Rover 75, Mini Morris One) z radiami Alpine Monitor, Alpine Land Rover Bordmonitor 16:9, Bordmonitor MK2, Bordmonitor MK3 MK4, Alpine CD 53, Alpine Mini Morris CD53 R50, Becker BE3250, Becker BE3350, Becker BE6500, Becker BE6505, Becker BE6507, BMW Z4, Becker BE6510, Becker BE6525, Blaupunkt BP9272, Philips PH7030, Philips PH7070, Philips PH7090, Philips PH7860, Philip PH7950, Philips PH8060, Philips PH9860 

W razie wątpliwości, zadzwoń do nas (22 663 47 58), lub napisz do nas załączając zdjęcia radia (info@hadron.pl)

 

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Kamil mówi

  A jak wygląda sytuacja w przypadku e61?

  1. Tomasz mówi

   tak, jak podaliśmy w tekście; trzeba zastosować droższe rozwiązania (daliśmy link). Niestety to średnio opłacalna opcja, ale jak komuś bardzo zależy, to nie ma przeszkód.

 2. Maciej mówi

  Jakie są ograniczenia przy muzyce z pendriva/karty pamięci? Czy mogę mieć układ folderów taki jak chcę czy np muzyka musi być wrzucona luzem do 6 folderów, tak jakby to były płyty w zmieniarce? Jaką maksymalną wielkość pendriva i karty obsłuży urządzenie? Na jaki format trzeba sformatować nośniki? Czy fabryczny wyświetlacz BMW e38 z 1997 roku będzie wyświetlał nazwy piosenek z mp3?

 3. Paweł mówi

  Świetny wpis, bardzo pomocny!

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej