Android, Android Auto / CarPlay do Toyoty Camry

4 11 440

android auto w toyocie camryA gdyby tak połączyć pełnego, otwartego Androida, interfejs Android Auto oraz CarPlay w jednym urządzeniu i zaimplementować to w Toyocie Camry 2018 – 2020? Długo zajęło nam poszukiwanie takiego rozwiązania do tego auta, ale w końcu się udało. To historia tych poszukiwań i trudności związanych z instalacją Androida w Toyocie Camry.


Android Auto do Toyoty (Touch 2)

Od dłuższego czasu doposażamy auta w system Android Auto / CarPlay. Zazwyczaj jest to Audi i Lexus. A jeśli Lexus, to naturalnie też Toyota. W starszych samochodach tej marki (z radiem Touch 2) sprawa jest prosta. Wystarczy uniwersalny moduł Android Auto / CarPlay oraz przejściówka pod radio. Pewnym minusem tego rozwiązania jest konieczność obsługi interfejsu za pomocą dodatkowego manipulatora. Testujemy co prawda teraz  rozwiązanie, które pozwoli na obsługę Android Auto / CarPlay w starszych Toyotach z poziomu dotykowego radia, ale na razie to temat przyszłości.

Android Auto do Toyoty Camry
Skoro pokazaliśmy na naszym kanale YouTube kilka takich montaży oraz to jak działa Android Auto / CarPlay w Toyocie z natury dostaliśmy mnóstwo pytań o inne modele, głównie o Toyotę Camry z roczników 2018/2019/2020. Zaczęliśmy się więc badać teren i okazało się, że temat jest trudniejszy niż się wydawało.

Yanosik na ekranie radia w Toyota Camry 2019 (zdjęcie naszego klienta)

W poszukiwaniu Androida do Toyoty Camry
Uruchomiliśmy najpierw nasze kontakty z pracownikami Toyoty. Okazało się, że są takie plany, że pracują nad jakąś aktualizacją do Toyoty Camry, która pozwoli uruchomić Android Auto / CarPlay na fabrycznym wyświetlaczu (swoją drogą Toyoty wypuszczane na rynek Amerykański nie mają takich problemów, tylko Europa jest traktowana przez Toyotę jak Trzeci Świat). Odpuściliśmy więc temat.

Mijały miesiące a nas atakowały maile i telefony, w których ludzie dopytywali o Android Auto / CarPlay do Toyoty Camry, więc najwidoczniej Toyota się nie spisała z wypuszczeniem aktualizacji. Zaczęliśmy szukać informacji na własną rękę i tak trafiliśmy na forum Toyoty (toyotaklub.org). Jak to na forum głosy były różne, ale część wpisów znalezionych później wydawała się potwierdzać, że Toyota nie umie sobie poradzić z implementacją Android Auto / CarPlay w Camry.

wpis użytkownika forum Toyoty cytujący korespondencję z Toyotą Motor Europe

Zrobiliśmy więc ostatni krok rozpoznania, czyli zapytaliśmy wprost Toyota Motor Poland o opcję Android Auto / CarPlay do Camry 2019/20. Dostaliśmy taką odpowiedź:

Szanowny Panie,

w nawiązaniu do nadesłanej przez Pana wiadomości uprzejmie informujemy, iż aktualizacja do funkcji Android Auto / Apple Car Play nie jest dostępna dla modelu Camry 2019/20.

Dla modelu Camry dostępnego na rynku europejskim występują ograniczenia sprzętowe nie pozwalające na wprowadzenie obsługi AA i CP „.

Sprawa więc była jasna.

Pierwsze nieudane próby
W tzw. międzyczasie trzeba było rozpoznać z czym mamy do czynienia, czyli jakie radio siedzi w Toyocie Camry. Okazało się to dość trudne, bo radio do Toyoty Camry robiło kilku producentów i zewnętrznie one niewiele różnią się od siebie. Poza tym taśmy w tych radiach nawet tego samego producenta podobno także różniły się od siebie. Nie było wyboru. Kupiliśmy wszystkie moduły, które były wtedy na rynku i zaprosiliśmy pierwsze dwie Toyoty Camry na testy. Mieliśmy pięć modułów i dwa auta. Kilka godzin pracy i klęska. Nawet jeśli moduł udało się podłączyć fizycznie, to radio nie chciało współpracować. Z tej porażki wyciągnęliśmy jednak lekcję w postaci zdjęć wnętrzności radia, zdjęć tabliczek znamionowych i zapisów softu. Teraz trzeba było tylko pogrupować dane, znaleźć prawidłowość a następnie ściągnąć inne moduły i dalej testować…

Testy Android Auto / CarPlay w Toyocie Camry
W końcu wydawało nam się, że znaleźliśmy prawidłowość i zamówiliśmy kolejne moduły do Toyoty Camry. W tym miejscu trzeba też powiedzieć jak u nas wyglądają takie testy od strony praktycznej. Znalezienie producenta, który nie tylko ma moduły, ale który ma też wsparcie techniczne, gwarancyjne oraz części serwisowe to jedno (a to już jest pewien wyczyn, bo zwykłych sprzedawców czegokolwiek w internecie jest sporo). Trudniejszą rzeczą było testowanie tych modułów na „żywym organizmie” Toyoty Camry. Żeby to zrobić, trzeba było wśród klientów pytających o takie rozwiązanie, znaleźć takich, który gotowi byli poświęcić swój czas, żeby do nas przyjechać. Oczywiście nie mogliśmy zagwarantować sukcesu takiej instalacji Android Auto / CarPlay. Dlatego cały proces trwał długo, ale taki mamy model prowadzenia sprzedaży; nie dajemy klientom sprzętu (kosztownego sprzętu), którego nie przetestowaliśmy. Tak czy inaczej, udało się. Po długich bojach na radiu w Toyocie Camry 2019 uzyskaliśmy to, czego chcieliśmy a nawet więcej.


Android do Toyoty Camry

Szukaliśmy najpierw modułu Android Auto i CarPlay do Toyoty Camry, czyli czegoś co pozwoli nam uzyskać interfejsy dla telefonów z Androidem (Android Auto) i iOS (CarPlay). Z definicji są to interfejsy okrojone do tego, co kierowcy niezbędne czyli głównie mapy (Google, Waze, Apple), zestaw głośnomówiący oraz muzyka (Spotify, Tidal, audiobooki, radio internetowe). Android Auto i CarPlay nie pozwalają jednak wyświetlać np. filmów z YouTube czy oglądać Netflixa. Jeśli ktoś zapyta mnie czy oglądanie filmów z YouTube na ekranie radia w samochodzie jest potrzebne czy bezpieczne, to oczywiście odpowiem, że nie i Android Auto / CarPlay w zupełności wystarczą w normalnym użytkowaniu auta (wreszcie bowiem można mieć mapy Google w Toyocie Camry i wyszukiwać głosowo odpowiednie destynacje). Niemniej wielu klientów pytało o zwykłego, otwartego androida (jak na telefonie) do Toyoty Camry i to się udało uzyskać. Nasz moduł ma pełnego Androida 9 z pamięcią 4GB RAM oraz 64GB na pliki. W zupełności powinno to wystarczyć do zainstalowania tego, co potrzeba w Toyocie Camry.


Mapy Google w Toyocie Camry

Jak każdy android, tak ten do Toyoty Camry 2018 – 2020 ma na pokładzie przede wszystkim mapy Google. Wystarczy udostępnić modułowi internet z telefonu (robiąc hotspot) lub z zewnętrznego routera i już można korzystać z map Google na ekranie radia tak jak to się dzieje na ekranie telefonu. W tym miejscu warto wspomnieć, że nic nie tracimy z oryginalnego menu Toyoty Camry. Do androida przechodzimy przytrzymując przycisk HOME na radiu.

Mapy Google w Toyota Camry (zdjęcie klienta)

YouTube, Netflix w Toyocie
Otwarty android pozwala też na skorzystanie ze sklepu Google Play i ściągniecie niemal dowolnej aplikacji takiej jak Spotify czy Yanosik. Preinstalowany jest YouTube oraz Netflix. Z poziomu androida masz też możliwość przesyłania muzyki przez Bluetooth z telefonu i korzystania z zestawu głośnomówiącego. Nie wymieniamy tu fabrycznego mikrofonu a jakość muzyki jest dobra (trzeba oczywiście brać poprawkę, że fabryczny system nagłośnienia i wygłuszenia w autach takich jak Toyota/Lexus nie rozpieszcza audiofilów, ale to inna historia).

Android Auto i CarPlay w Toyocie Camry
Po przewodowym podłączeniu telefonu można skorzystać z Android Auto lub CarPlay w Toyocie Camry. Nie będziemy się tu specjalnie rozpisywać nad zaletami i wadami tych systemów. Skoro bowiem to czytasz, ufamy, że wiesz czego szukasz. Oba systemy obsługujesz oczywiście z poziomu dotykowego ekranu i działa to bardzo responsywnie tzn. nie trzeba uciskać jakiegoś miejsca, żeby wywołać odpowiednią reakcję. To nas bardzo pozytywnie zaskoczyło, ponieważ testując moduły Android Auto / CarPlay zdarzało nam się spotkać taką sytuację, że dotyk na ekranie radia był bardzo nieresponsywny; trzeba było mocno naciskać ekran, żeby wejść w jakąś funkcję. System można też obsługiwać w pewnym zakresie z poziomu kierownicy.

Mapy Google (CarPlay) w Toyocie Camry

Tak w skrócie przedstawia się historia naszego zmagania z Android Auto / CarPlay do Toyoty Camry 2018 – 2020. Testy się zakończyły, produkt finalnie jest w sprzedaży. Jeśli jesteś nim zainteresowany koniecznie prześlij nam mailem zdjęcie radia (najlepiej w dziennym świetle; to wbrew pozorom ważne) a także zdjęcie wersji softu radia jaki znajdziesz w ustawieniach.

Aktywacja Android Auto i CarPlay w Toyocie Camry
Być może przeszło Ci przez myśl, żeby odblokować (aktywować) opcje Android Auto i CarPlay w Toyocie Camry na fabrycznej strefie. Oznacza to, że nie dodajemy tu żadnego modułu, tylko niejako odblokowujemy opcję Android Auto i CarPlay w fabrycznym radiu.

Zobacz nasz film na ten temat

 

Jest to opcja tańsza względem rozwiązania z modułem, ale uzyskujesz tu tylko Android Auto i CarPlay i to realizowane przewodowo, co znaczy, że musisz się podłączyć odpowiednim przewodem do fabrycznego gniazda USB w Toyocie Camry.

Android Auto i CarPlay w Toyocie Camry

 

Zobacz szczegóły opcji odblokowania (aktywacji) Android Auto i CarPlay w Toyocie Camry – kliknij tu

Moduł Android Auto / CarPlay do Toyoty Camry możesz znaleźć u nas na stronie internetowej.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Aleksander mówi

  Cieszę się, że te systemy naprawdę już dobrze działają z samochodami.

 2. Gabriel mówi

  Tak teraz już w tych samochodach te systemy to ogromna przyjemność i wygoda.

 3. Kamil mówi

  Wiadomo już, że radio w Camry jest dokładnie takie samo jak w Corolli czy RAV4. Problem wynika z niewielkiej ilości sprzedanych Camry, z którego to powodu Toyota nie chciała zapłacić za licencję Android Auto/Car Play dla tego midelu. Znaleźli się już specjaliści, którzy potrafią odpowiednio przerobić oprogramowanie i uruchomić AA 🙂

 4. Jacek mówi

  A ja mam AA i CP w Camry w oryginalnym radiu. Camry 2019r. W dodatku AA działa bezprzewodowo.
  Tak że panowie z TMP oszukują,że hardware nie da rady. Daje bez problemu.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej