TOP 10 stacji multimedialnych do samochodu

5 46 142

Często nas pytacie: Jakie radio 2 DIN do samochodu wybrać? Jaka jest najlepsza stacja multimedialna do samochodu? Postanowiliśmy więc zrobić TOP 10 stacji multimedialnych. Jest to katalog czysto subiektywny i dotyczy on stacji z naszej oferty (ponieważ je przetestowaliśmy). Będzie on dotyczył także tylko stacji uniwersalnych. Pogrupowaliśmy radia samochodowe według kategorii. Ranking jest na lipiec 2022 roku.

Poniżej wymienione radia mają co do zasady te same możliwości podstawowe jak nawigacja (mapy) czy zestaw głośnomówiący. Jest to pewien standard. Różnice mogą dotyczyć np. tego jak te mapy są uzyskiwane. Inaczej będzie w radiach na Androidzie, inaczej na radiach z Android Auto czy CarPlay (zobacz nasz film na ten temat).


Zobacz radia
samochodowe u nas: uniwersalne i dedykowane pod konkretne auto

1. Otwarty system

Przez „otwarty system” rozumiemy tu taki, który pozwoli na instalację niemal każdej aplikacji. W tej kategorii bezkonkurencyjne są radia na Androidzie. Wśród nich najlepszymi parametrami charakteryzuje się radio Android 2 DIN GMS 9501TQ (zobacz).


2. Jakość / cena

Ta kategoria dotyczy radia, które oferuje maksymalną jakość (wykonanie, działanie, użyteczność) przy zachowaniu najlepszej ceny (cena to oczywiście rzecz subiektywna). W tej kategorii wygrywa radio 2 DIN z Android Auto i CarPlay, czyli Pioneer SPH – DA160DAB (zobacz ten model).

3. Jakość muzyki

Jeśli ktoś ceni sobie jakość muzyki i ma warunki do tego, aby usłyszeć różnicę w jakości dźwięku + lubi bawić się nastawami dźwięku, to może zacząć swoją przygodę od wymiany radia w samochodzie. W tej dziedzinie najlepszą markę będzie Alpine, zwłaszcza najmłodsze dzieci tej marki, czyli modeli Alpine iLX 705D (zobacz), czy modele z większym ekranem jak ilX F-905D (zobacz) i iLX F115D (zobacz).


4. Prostota

Dla ceniących sobie minimalizm i prostotę użytkowania radia samochodowego jest przeznaczony model Sony XAV AX3005 DAB (zobacz ten model). Radio wspiera Android Auto i CarPlay, ma kilka podstawowych ikonek do obsługi i fizyczne przyciski.


5. Sterowanie

W większości aut jest sterowanie radiem z kierownicy, które można zachować przy wymianie radia na niefabryczne. Jednak niektórzy cenią sobie fizyczne przyciski i potencjometry. Jeśli to dla Ciebie ważne, to radio opisane powyżej (Sony XAV3005DAB lub wersja z Mirror Linkiem, czyli XAV AX3250 – zobacz) będzie znakomitym rozwiązaniem. Ewentualnie będą to radia Alpine z punku 3 wraz z dodatkowym manipulatorem / przyciskiem bezprzewodowym trochę podobnym do iDrive’a z BMW (pilot Alpine RUE-BK01 – zobacz tu).


6. Ekran

Ekran to nie tylko wielkość. Ekran to przede wszystkim matryca, kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. Tu bezkonkurencyjne są nowe radia od Alpine, szczególnie modele z większym ekranem 9 cali (Alpine iLX-F905 – zobacz) lub radio z aż 11 calowym ekranem (Alpine iLX-F115D – zobacz).


7. Funkcjonalność

Radio nie powinno zaprzątać naszej uwagi po wejściu do auta. Idealna sytuacja jest taka, gdy wchodzimy do samochodu, odpalamy silnik i mamy już na radiu nawigacje w postaci map np. od Google wraz z opcją wyszukiwania głosowego. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie Pioneer SPH-DA360DAB (zobacz) ponieważ radio to ma bezprzewodowe Android Auto i CarPlay. Po prostu wsiadasz do auta i już.

8. Bezawaryjność

Radia samochodowe jak każda elektronika mogą się psuć. Dlatego warto wybierać takie radia, gdzie sprzedawca/producent dają Ci rękojmie / gwarancję. Niemniej z naszych wewnętrznych statystyk wynika, że radiami, które są praktycznie bezawaryjne (tzw. odkąd je sprzedajemy, nie mieliśmy praktycznie żadnego przypadku zwrotu na gwarancję / rękojmię lub były to pojedyncze sztuki na setki sprzedanych egzemplarzy) są:
a. Pioneer SPH DA160DAB (zobacz)
b. Pioneer SPH DA360DAB (zobacz)
c. Sony XAV AX3005 DAB (zobacz) + jego brat XAV AX3250 DAB (zobacz)
d. Alpine iLX W690D (zobacz)

Kolejność wyżej wymienionych modeli jest przypadkowa.


9. Uniwersalność

Przez uniwersalność rozumiemy tu np. ilość nośników jakie radio obsługuje + to czy radio nadaje się do rozbudowy chociażby w autach rodzinnych gdzie chcemy podłączyć monitor podsufitowy lub zagłówki multimedialne i sterować całością z poziomu radia z przodu. Takie radio musi być wtedy dwustrefowe. W tej kategorii wyróżnia się Pioneer AVH-Z9200DAB (zobacz radio).


10. Wsparcie aktualizacjami

Ten element dotyczy wypuszczania aktualizacji. Może być bowiem tak, że w radiu coś nie działa (i niekoniecznie z winy producenta ponieważ np. Apple coś zmieniło w połączeniu CarPlay i są trudności z bezprzewodowym korzystaniem z tego interfejsu). W tej kategorii każde radio markowe (Alpine, Pioneer, Sony) będzie lepsze od typowego chińczyka z AliExpress. Na szczególną uwagę zasługują tu radia Alpine (zobacz). W dużej mierze dlatego, że my jako SklepHadron mamy dobry kontakt z marką Alpine i dlatego możemy naszymi kanałami takie wsparcie uzyskiwać. Aktualizacje najczęściej dotyczą błędów jakie użytkownicy zgłaszają, dużo rzadziej spotyka się aktualizacje wprowadzające nowe funkcje w radiu.


Celowo pominęliśmy tu kwestię ceny radia. Po pierwsze dlatego, że to kwestia absolutnie subiektywna i zależna od grubości portfela. Po drugie, cena radia zazwyczaj jest w jakimś odniesieniu do ceny auta (rzadko się zdarza, żeby radio kosztowało połowę rynkowej ceny auta i w drugą stronę; żeby do wartościowego auta ktoś wkładał najtańszego chińczyka).

Jeśli jakieś radio powyżej Was zainteresowało, możemy przygotować cały komplet montażowy. W tym celu skorzystaj z naszego formularza wyceny.

Więcej informacji można uzyskać u nas:
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Dawid mówi

  Witam, zastanawiam się nad kupnem Pioneer SPH-DA360DAB, widzę go w punkcie 7 oraz 8, a w 10 punkcie Aktualizacji jest wymieniona marka Pioneer.

  Jest szansa, że te konkretne radio będzie otrzymywać aktualizacje? Różnie w życiu bywa, aktualizacje są zawsze mile widziane, czy takie dodające nowe opcje czy też naprawa AndroidAuto/CarPlay.
  Na stronie PL producenta nie ma nic, na wersji EU jest jedynie instrukcja obsługi do pobrania. Czy Wy jako sklep macie możliwość kontaktu z Pioneer’em jak to ma miejsce z Alpine?

  Robicie super robotę, tak trzymać, pozdrawiam!

  1. Tomasz mówi

   Z Pioneerem nie mamy tak dobrego kontaktu jak z Alpine. Nie ma jeszcze aktualizacji bo nie wytknięto radiu żadnych poważnych błędów a tego zazwyczaj dotyczą aktualizacje. Nie liczyłbym na nowe opcje z aktualizacjami ale to ważny głos. Dopiszemy do treści na blogu, dzięki 🙂

 2. Tadeusz mówi

  Witam serdecznie, oglądając film o Alpine 705 nabrałem ochoty ne jego zakup.
  Nigdzie jednak nie usłyszałem na jakim systemie to radio pracuje, czy jest to android czy jakiś inny system ?
  Jak wygląda instalacji aplikacji na tym radiu, czy można zainstalować auto mapę ?
  Wiem że są mapy google ale od lat używam AM i jak na chwilę obecną ciężko jest przestawić się na coś innego 🙂
  Pozdrawiam.

  1. Tomasz mówi

   1. system to autorskie dzieło Alpine (to nie Android, nie Windows)
   2. aplikacje „dogrywane” są na telefon, ponieważ radio obsługuje Android Auto / CarPlay
   3. AutoMapa jest wspierana

   1. Tadeusz mówi

    Dziękuję za szybką odpowiedź i wyjaśnienie.
    Teraz mam jasny obraz sytuacji i będę podejmował decyzję o kupnie radia.
    Pozdrawiam.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej