Jak zabezpieczyć kampera przed kradzieżą

0 4 193

zabezpieczanie kampera

Kiedy wyjeżdżasz na wakacje z rodziną, ostatnią rzeczą, o którą chcesz się martwić jest bezpieczeństwo Twoje oraz rodziny a także kampera czy sprzętu jaki zostawia się w kamperze idąc np. na plażę. Dlatego też warto zadbać o bezpieczeństwo kampera przed wyjazdem w trasę.

Alarm do kampera
Cały system zabezpieczeń kampera opiera się o budowę modułową, czyli dobieramy potrzebne „klocki”. Zaczynamy oczywiście od zabezpieczenia kampera jako auta. W kamperze jak w każdym innych samochodzie można założyć alarm, który zostanie wyzwolony np. przez nieautoryzowane otwarcie drzwi. W zależności od potrzeb możemy tu zaoferować trzy rodzaje alarmu:

1. DS400 CAN – alarm cyfrowy; jest to najprostsza wersja alarmu, która po prostu powoduje alarmowanie syreną lub/i sygnalizację kierunkowskazami (zobacz)
2. DS512 – alarm cyfrowy; ma też opcję wysyłania powiadomień na telefon przez aplikację/SMSy wraz z informacją co wyzwoliło alarm oraz aktualną pozycją auta. Do alarmu musisz włożyć swoją kartę SIM tak, żeby było możliwa komunikacja alarm – telefon (zobacz)
3. DS612 – alarm cyfrowy; alarm działa identycznie jak DS512 ale kartę SIM dostarcza tu producent (koszt utrzymania całości to na dziś 290 zł/rok, obsługa jest tylko z poziomu aplikacji lub wersji na komputer, masz historię tras do 3 miesięcy wstecz, możesz ustawiać alarmowanie (np. przekroczenie prędkości, wyjazd ze strefy). Jak więc widać ten alarm jest dedykowany wypożyczalniom kamperów lub osobom fizycznym, które wypożyczają kampery kiedy z nich nie korzystają (zobacz)

Warto wspomnieć, że trzy wyżej wymienione alarmy są polskiej produkcji.

Poniżej najbardziej popularne rozwiązanie czyli alarm do kampera oparty o DS512


Zabezpieczenie wnętrza kampera

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wybór podstawy czyli alarmu, można dobrać do niego poszczególne elementy, które ochronią wnętrze kampera. Ich ilość jest w zasadzie dowolna i zależy tylko od tego jak chcesz zabezpieczyć kampera. Masz następujące możliwości:
1. czujniki ultradźwiękowe – czujniki montowane w szoferce, które zareagują na zbicie szyby lub/i włożenie ręki do środka kampera przez okna z przodu (zobacz)
2. czujnik przechyłu i położenia – jak sama nazwa wskazuje reaguje na próby poruszenia samochodu lub/i podniesienia go na lawetę (zobacz)
3. PIR – jest to czujnik ruchu przeznaczony do przestrzeni mieszkalnej (reaguje na ruch jeśli złodziej jakoś znajdzie się w środku auta) (zobacz)
4. kontaktron – jest to urządzenie, którym można zabezpieczyć okna (montuje się go na oknie tak, że próba otwarcia okna wyzwala alarm); jeden kontaktron zabezpiecza jedno okno (zobacz)
5. centrala – czujniki PIR i kontaktrony są bezprzewodowe więc muszą się komunikować z centralą podłączoną do alarmu (centrala jest więc konieczna) (zobacz)
6. syrena alarmowa – najlepiej zastosować syrenę z własnym zasilaniem tak, aby nawet wyjęcie akumulatora nie sprawiło, że alarm nie będzie sygnalizował (zobacz)

zabezpieczenie kampera przed kradzieżą
czujnik ruchu (PIR) we wnętrzu kampera

Czujnik ruchu i kontaktron są bezprzewodowe, ale wymagają baterii (bateria do PIR, bateria do kontaktronu)

alarm do kampera
czujnik ultradźwiękowy w alarmie do kampera

Dodatkowe zabezpieczenia kampera
Alarmy posiadają także opcję immobilizera. Co to jest immobilizer? Jest to rodzaj zabezpieczenia auta przez niepowołanym uruchomieniem. W naszym przypadku nawet jeśli złodziej nie wystraszy się alarmu a Ty nie dobiegniesz z plaży zaalarmowany powiadomieniem na telefon, to i tak złodziej nie odjedzie autem ponieważ nie uruchomi silnika. Ty jako właściciel kampera masz fabryczny/dodatkowy pilot/joker i nie ma problemu z uruchomieniem kampera. Złodziej nie ma, więc nie odjeżdża. Alarmy DS512 i DS612 mają już w zestawie przekaźniki blokady stosowane przy realizacji funkcji immobilizera. DS400 ma przekaźnik blokady w sobie.

Czujnik gazu do kampera
Złodzieje są sprytni, ale możemy im utrudnić życie. Jedną z metod kradzieży jest wpuszczenie do środka kampera gazu usypiającego (narkogazu). Żeby się przed tym bronić montuje się czujnik gazu z syreną. Dobry czujnik gazu poza gazami usypiającymi będzie też służył do wykrywania ulatniającego się proban butanu. Czujnik taki działa niezależnie od alarmu do kampera.


Zdalna blokada samochodu (kampera)

Załóżmy, że złodziej pokonał alarm, uruchomił kampera i odjechał. W takiej sytuacji Twoją ostatnią nadzieją, jest zdalna blokada samochodu. Oczywiście kampera nie powinno się zatrzymywać nagle w czasie jazdy z oczywistych względów. Niemniej z poziomu aplikacji możesz zdalnie zatrzymać samochód (kampera) w taki sposób, że kamper zatrzymując się na najbliższych światłach nie ruszy dalej. Opcja zdalnej blokady wymaga dodatkowego modułu AUX (zobacz) i dostępna jest tylko przy wyborze alarmu DS512 i DS612.

Masz pytania? Chciałbyś się umówić na montaż alarmu do kampera?
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

 

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej