Android Auto vs Android do samochodu

3 15 630
Android Auto w Audi

Wśród kierowców, którzy chcą doposażyć swoje auto w system multimedialny są dwie szkoły. Jedna szuka pełnego Androida, druga chce wyposażyć samochód w Android Auto. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. W tym tekście przyjrzymy się tym rozwiązaniom. Poza tym przyjrzymy się rozwiązaniu dla posiadaczy iPhone’ów, czyli CarPlay’owi.

Zobacz nasz film o zaletach i wadach obu systemów


Android do samochodu

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że Android jest systemem otwartym, co oznacza, że zainstalujesz na radiu z Androidem niemal wszystkie aplikacje ze sklepu Google Play (np. Yanosik, Spotify). Z reguły radia samochodowe na Androidzie mają już zainstalowany pakiet Google, czyli przeglądarkę internetową Chrome, nawigację Google czy YouTube.


Najczęściej Android w samochodzie realizuje się poprzez wymianę fabrycznego radia samochodowego na takie z Androidem. Samochodowe radia na Androidzie można podzielić na uniwersalne i dedykowane. Te pierwsze będą wymagały ramki montażowej i kostek podłączeniowych. Te drugie podłącza się metodą Plug&Play.

Radio Android do Forda Focusa

Android Auto do samochodu
O ile Android jest systemem otwartym, to Android Auto jest okrojoną wersją Androida. Android Auto to po prostu Android dostosowany do potrzeb kierowcy. Twórcy doszli do wniosku, że w czasie jazdy nie trzeba kierowcom aż tylu opcji, więc np. w Android Auto nie odtworzysz filmów z YouTube. W Android Auto jest więc skrojony pod kierowcę interfejs wraz z nawigacją (oczywiście są to mapy Google).


Twórcy Android Auto niestety niechętnie dopuszczają do swojej platformy firmy zewnętrzne, więc na dzień dzisiejszy nie znajdziecie tam np. Yanosika (jest za to swego rodzaju konkurencja dla Yanosika w postaci nawigacji Waze). Poza nawigacją (jak i w pełnym Androidzie) są opcje telefonu (obsługa połączeń), Spotify, podcasty, audiobooki, kalendarz itd.

Android Auto/CarPlay do Volvo XC60

Jak zainstalować Android Auto
Opcji jest kilka. Można wymienić fabryczne radio na takie z opcją Android Auto. Można też podłączyć się uniwersalnym modułem do fabrycznego radia (najprościej robi się to w starszych Toyotach, ponieważ za pomocą przejściówki i rzeczonego modułu).

Android Auto/CarPlay w Toyocie RAV4

Ostatnia droga to dedykowane moduły Android Auto. W tym ostatnim rozwiązaniu uzyskujemy integrację z system samochodu. Korzystamy tu z fabrycznych manipulatorów/joysticków/padów, nie wyprowadzamy też zewnętrznego mikrofonu itd.


(Bez)przewodowe Android Auto

Żeby zrealizować funkcjonalność Android Auto, trzeba jeszcze połączyć telefon (z Androidem) z radiem/wyświetlaczem. Aplikacje, które pojawiają się w Android Auto to te, które masz zainstalowane w telefonie z tą różnicą, że Google jedna dozwala wyświetlać w Android Auto, inne nie (dlatego możesz mieć YouTube na telefonie, ale na Android Auto w samochodzie nie odtworzysz filmów z YouTube). Połączenie telefonu z radiem w ramach Android Auto jest na dziś zasadniczo przewodowe.


Na dziś też ostatnim Androidem jest Android 10, w którym wbudowany jest Android Auto. W zapowiedziach jest Android 11, gdzie opcja Android Auto ma być bezprzewodowa. Niestety wersja beta Androida 11 według testerów nie działa stabilnie jeśli chodzi o bezprzewodowość Android Auto. Należy więc oczekiwać na wyeliminowanie przez Google błędów.


Z Android Auto do pełnego Androida

Być może masz fabrycznie w samochodzie Android Auto, ale chcesz mieć pełnego Androida. Da się to zrobić za pomocą specjalnego modułu wpinanego pod fabryczne gniazdo USB.

Pełny Android do Kia Sportage (Kia Sportage ma fabrycznie Android Auto)

Masz iPhone’a, masz CarPlay
O ile dla posiadaczy telefonów z Androidem przeznaczony jest Android Auto, o tyle korzystający z iPhone’ów mogą liczyć na wersję dla kierowców zwaną CarPlay. Tu też opcje są ograniczone i dostosowane do potrzeb kierowców.

Android Auto/CarPlay do Lexusa CT 200h

O dziwo jednak Apple jest bardziej otwarte na firmy zewnętrze i np. na CarPlay możesz używać Yanosika. Aktualna wersja iOS, czyli iOS 14 wypuszczony niedawno wprowadza kilka zmian w CarPlay.

Android Auto/CarPlay do Lexusa RX 450hL

Subskrybujcie nasz kanał na YouTube, żeby być na bieżąco z naszymi montażami Androida i Android Auto.

Jeśli chcesz taką funkcjonalność w swoim aucie, skontaktuj się z nami!
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Maciej mówi

  W artykule zawarte dużo cennych informacji, dzięki za możliwość lektury.

 2. Marek mówi

  Niestety moje audio JBL w Toyocie LC150 jest na bakier z systemem Android. Nawet po kablu z USB, czyta tylko urządzenia, które uważa za iPoda.

 3. Stefan mówi

  Dzień dobry . W aucie Ford Kuga mk1 ,zamontowałem radio dedykowane file:///C:/Users/48697/Pictures/Carplay-8GB-2Din-Android-11-samochodowy-odtwarzacz-multimedialny-dla-Ford-Focus-2-Ford-Fiesta-Mondeo-4.jpg_640x640.webp. Nie umię go skonfigurować . Proszę o pomoc .
  Stefan M.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej