Połączenie telefonu z radiem w samochodzie

14 135

Podejrzewam, że nawet najprostsze radio samochodowe 1 DIN ma opcję podłączenia przewodem telefonu (mówimy tu o radiu dokładanym, zwanym dalej „niefabrycznym”). Tak jest choćby w przypadku odbiorników Kenwooda, które mamy w ofercie. W ten sposób możesz odtwarzać muzykę z telefonu. Z radiem jakie masz firmowo w samochodzie może być różnie (radio samochodowe, które wyjechało z fabryki z Twoim autem będziemy nazywać radiem fabrycznym).

Podłączenie telefonu do radia samochodowego (fabrycznego)
Najprostszą opcją jest podłączenie do fabrycznego radia w samochodzie emulatora zmieniarki. Do tego moduł Bluetooth i masz możliwość przesyłania muzyki z telefonu a do tego cieszysz się opcją zestawu głośnomówiącego. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest prostota montażu. Wyjmujesz radio, podłączasz urządzenie i już. Ewentualnie trzeba jeszcze wyprowadzić emulator z modułem Bluetooth do schowka + mikrofon (do zestawu głośnomówiącego). To rozwiązanie skierowane do osób, które posiadają starsze samochody i nie chcą bawić się w montaż choćby stacji multimedialnej.

 

MirrorLink w radiu fabrycznym
Założenie było proste i genialne (wymyślone swego czasu przez śp. Nokię). Chodziło o to, żeby umożliwić podłączenie telefonu do radia w samochodzie za pomocą przewodu USB. Teoretycznie proste założenie niestety z czasem stało się koszmarem kompatybilności. Otóż z jednej strony musisz mieć samochód z opcją MirrorLink i telefon, który obsługuje tę funkcję. Były próby montowania tego systemu w Toyocie, Volkswagenie, Mercedesie. Na stronie MirrorLinku jest nawet lista samochodów i telefonów, ale jest to lista teoretyczna… Zdarza się bowiem, że połączenie nie działa, ponieważ brak kompatybilności na poziomie aktualizacji (a czasem po prostu nie ma aktualizacji i radio z telefonem się nie dogada).

MirrorLink w radiu niefabrycznym
Radio w samochodzie można oczywiście wymienić (jak wiesz, będziemy go wtedy nazywać radiem niefabrycznym). Jeśli wymieniasz radio w samochodzie, to możesz wybrać kombajn multimedialny, czyli stację multimedialną. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że masz szeroki wachlarz możliwości podłączenia telefonu pod taką stację. Najprościej jeśli masz stację (radio samochodowe) na Androidzie, ponieważ obsługujesz radio tak jak smartfona (sklep Google, YouTube, Google, nawigacja itd.). Oczywiście połączenie z telefonem też jest możliwe. Przez Bluetooth masz opcję odtwarzania muzyki i do tego zestaw głośnomówiący. Niestety nazwy tego połączenia w różnych stacjach multimedialnych są różne. Przerzucanie obrazu z telefonu na stację czasem nazywa się tam MirrorLink (Mirror Link), czasem PhoneLink (Phone Link), EasyConnect. Może to być przydatne, aby np. nie „zaśmiecać” radia dodatkowymi aplikacjami.

Podłączenie telefonu do radia samochodowego czasem będzie wymagało zainstalowania na telefonie aplikacji takich jak AutoLink czy EasyConnection. Zazwyczaj radio samochodowe samo „podpowiada” jakiej wymaga aplikacji np. wyświetlając kod QR do właściwej aplikacji.

Podłączenie telefonu do radia samochodowego (na Windowsie)
Są też radia (stacje multimedialne), które pracują pod Windowsem. Oczywiście przy radiu na Windowsie nie masz dostępu do opcji jakie znasz z telefonu na Androidzie (choćby mapy Google czy YouTube). Jest jednak pewne wyjście. Część stacji na Windowsie ma opcję MirrorLinku (przesyłania obrazu i dźwięku z telefonu na radio w samochodzie). Tak jest choćby w przypadku AMC 661 czy GMS 6323.

 

Rozwiązanie ma pewne wady, o których mówimy w filmiku, ale daje możliwość posiadania namiastki Androida na radiu z Windowsem. Uwaga: to rozwiązanie może wymagać aktualizacji radia.

Jak włączyć debugowanie USB w telefonie
Może się zdarzyć, że przy połączeniu radia samochodowego z telefonem, gdzieś po drodze wyskoczy Wam komunikat, że konieczne jest włączenie debugowania USB w telefonie z Androidem. Jeśli wiesz jak to zrobić i jak znaleźć opcje programistyczne w swoim telefonie, to znaczy, że nie musisz czytać dalej tego akapitu (albo znaczy to, że masz smartfon ze starym Androidem gdzie łatwo to znaleźć). W najprostszej wersji cała procedura wejścia w opcje programisty w telefonie wygląda tak:
Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Informacje o oprogramowaniu (czasem „Więcej”/”Ogólne”) -> Numer kompilacji (stukasz w tę pozycję energicznie siedem razy). Powinien pojawiać się komunikat „Jesteś programistą” (lub coś podobnego). Wtedy cofasz się do Ustawień i powinieneś zobaczyć nową pozycję „Opcje programistyczne”, wchodzisz i znajdujesz „Debugowanie USB. Tryb debugowania, gdy podłączone jest USB”.

Asystent Google w samochodzie
Jesteśmy w fazie testów tego rozwiązania. Jeśli subskrybujecie nasz kanał na YouTube i klikniecie dzwoneczek, będziecie na bieżąco i nie ominie Was żaden z nowych filmów. W teorii można zainstalować Asystenta Google na stacji multimedialnej z Androidem i dzięki mikrofonowi wydawać mu polecenia. Kim (czym) jest Asystent Google? To rodzaj programu, który umożliwia kontakt głosowy z telefonem a poprzez to np. sterowanie urządzeniami w domu. W telefonie Asystent Google pojawia się po dłuższym przyciśnięciu klawisza Home. Asystent Google od niedawna jest po polsku, choć jak pokazują nasze testy ma jeszcze pewne ograniczenia.

Asystent Google w samochodzie? Zobacz jak to działa!

 

Dzięki Asystentowi bez odrywania rąk od kierownicy możesz choćby zapytać o firmę (wystarczy powiedzieć: „Ok Google, pokaż Hadron), znaleźć drogę („nawiguj” lub „wyznacz najszybszą trasę”). Można zapytać w jakich godzinach otwarta jest firma. Dodatkowo zadzwonić czy wysłać SMSa/maila (treść SMS dyktujesz głosowo). Podobnie z pytaniami o pogodę, odtwarzaniem muzyki itd. Asystent Google może nawet uraczyć Cię codzienną dawką suchego żartu (wystarczy wypowiedzieć: „Ok. Google. Powiedz dowcip”). Tak czy inaczej zapraszamy na nasz kanał na YouTube i na Facebooka (gdzie umieszczamy np. zapowiedzi filmów).

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Marek mówi

  Dzięki a tyle szukałem działa opcja programisty dzięki powodzonka

  1. Tomasz mówi

   do usług 🙂

 2. Dariusz mówi

  Mam Samsunga S10e i radio Legend AMC 661 i niestety nie działa połączenie phone link.
  Oczywiście mam włączoną opcję debugowania.
  Jakieś pomysły żeby widzieć obraz telefonu na tym radiu?

  1. Tomasz mówi

   jest szansa, że telefon ma jakiegoś Androida 9 a radio zostało z technologią w przeszłości

 3. Andrzej mówi

  Dzień dobry
  Czy jest możliwość podłączenia tel lg q6 do wyswietlacza w samochodzie perzo 3008 rok 2018.
  Proszę o odpowiedź dziękuję

  1. ziutek srutek mówi

   Nie ma takiej możliwości bo nikt nie wie co to za samochód perzo.

 4. Tomasz mówi

  Mam pytanie. Mój nowy sprzęt do samochodu oparty o SC9853i ma dwa gniazda SIM na pokładzie, ale nie mogę używać karty SIM do komunikacji telefonicznej dokładnie tak jak jest to w telefonie komórkowym. Mogę używać karty SIM (tylko jedo gniazdo jest aktywne) tylko do lączenia z Internetem. Absurdalne jest łączenie się do SC9853i za pomocą telefonu przez Bluetooth skoro jest gniazdo SIM a ja mam 2 karty SIM – tandem. Ja zainstalowałem (prawie :-)) oryginalnego dialera od googla na SC9853i włożyłem kartę SIM i …. telefon działa w 95 %, tylko nie działa dzwonek rozmów przychodzących , ale są wyświetlane powiadomienia i nie słyszę co mówi ten ktoś kto do
  mnie dzwoni . On mnie słyszy a ja jego nie. Zasadniczo problem ujawnia się gdy wchodzę w ustawienia programu od google do telefonowania. Opcje, dźwięki (dźwięki i wibracje) , itd po kliknięciu na dźwięki powinno rozwinąć się menu dzwonki, wibracja, dźwięki klawiatury ale nic się takiego nie wyświetla …… Ja , skoro mam super sprzęt z gniazdem SIm to wolę przed wejściem do samochodu wyłączyć telefon i włączyć radio z telefonem w środku , który ma kartę tandem. Teraz mam rwący bluetooth, sieć wifi rozładowującą się szybko w telefonie – no syf. Jażeli masz jakiś pomysł to proszę… Tomasz

 5. Stanisław mówi

  Mam Toyotę Corollę z 2013 r. Radio z przyciskiem do navi. Na filmie widziałem, że jest możliwość podłączenia tel., a u mnie nie można nie działa. Czy jest możliwość wgrania w samochodzie np android auto?
  Kupiłbym może „android auto” w waszym sklepie ale jest b. drogie to urządzenie. Nie opłaca się, tym bardziej, że można kupić coś podobnego o wiele taniej.

 6. Janusz mówi

  mam samsunga s10e z androidem 10.,,,czy jest mozliwosc przeslania obrazu z telefonu na radio .citrpen c3 2017 r. [radio -tablet ,dotykowe ]

  1. Tomasz mówi

   tak, ale to nieopłacalny biznes

 7. krzysztof mówi

  W jaki sposób udało wam się połączyć samsunga i lexusa nx z wbudowanym przez was android boxem po kablu usb

  1. Tomasz mówi

   niezbyt rozumiem pytanie; połączyliśmy to przewodem za pomocą modułu w ramach działania Android Auto

 8. Waldemar mówi

  Dzień dobry. Posiadam chińskie radio w moim vw golf i jest to radio oparte na systemie Windows 6 ce. Jest to zamiennik oryginalnego radia rns510 dedykowane do pojazdów ze stajni vag. Telefon bez problemu łączy się z radiem przez Bluetooth ale tylko po to aby udostępnić kontakty do zestawu głośnomówiącego. Problem jest taki że radio posiada mapy igo primo które można aktualizować i aby mieć pełen dostęp do ich funkcji potrzebne jest aby radio miało łączność z internetem. Problem w tym że przez Bluetooth nie mogę tego zrobić a podłączając telefon pod port usb z radia nic się nie dzieje. Czy jest na to jakaś opcja? Jeśli mają państwo informację jak połączyć telefon na androidzie 10 z radiem na windowsie 6 w celu dostępu radia do Internetu to bardzo proszę o informację jak to zrobić. Pozdrawiam

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej