Android Auto w Polsce

1 17 378

Android Auto (tak jak CarPlay) to systemy Androida (od Google) i iOS (od Apple) przeznaczone do samochodów. Jeśli więc masz telefon z Androidem, możesz cieszyć się Android Auto. Jeśli masz iPhona możesz mieć CarPlay w samochodzie. Tyle teorii. Praktyka jest zazwyczaj bardziej skomplikowana.

Jak połączyć telefon z radiem w samochodzie
Cała filozofia polega na połączeniu telefonu z radiem samochodowym. W wielu nowych samochodach nie ma żadnego problemu ponieważ Android Auto/CarPlay jest implementowany w system auta (np. nowy Renault Zoe). A co z posiadaczami starszych samochodów? Zanim na to odpowiemy przyjrzyjmy się jeszcze drugiej stronie tej układanki czyli telefonowi (smartfonowi).

Połączenie telefonu z radiem w Audi Q5 (na zdjęciu CarPlay realizowany bezprzewodowo)

Android Auto Android 10
Do niedawna był z tym pewien problem, ponieważ aplikacja Android Auto nie jest dostępna w Polsce w oficjalnym sklepie Google Play. Oczywiście można to obejść i zainstalować Android Auto z APK Mirror (tak też zrobiliśmy w jednym z naszych filmów). Jednak Google jakiś czas temu przygotowało aktualizację naszych telefonów i wypuściło Androida 10, gdzie na pokładzie jest już Android Auto. Oczywiście nie mogliśmy sobie odmówić sprawdzenia jak działa Android Auto z Androidem 10 i zrobiliśmy to w dniu aktualizacji naszego firmowego telefonu Xiaomi Mi 9.


Jeśli obejrzeliście powyższy film, to widzicie, że Android Auto bywa kapryśny tzn. pewne opcje jak np. pisanie głosowo sms może nie wyjść i nie wynika to z takiego czy innego sprzętu, ale z samego Android Auto, który wciąż podlega modyfikacjom. Niemniej podstawowe funkcje jak nawigacja, YouTube Auto (dźwięk, nie obraz) czy apki muzyczne (Spotify) działają bez zarzutu. CarPlay jest tu bardziej stabilny (chociaż jak Siri nie mówiła po polsku, tak po polsku nadal nie mówi).

Spotify na fabrycznym radiu w Toyocie RAV4

Android Auto/CarPlay a radio samochodowe
Przyjmijmy jednak, że masz starsze auto, ale nowszy telefon. Twoje radio nawet nie słyszało o Android Auto czy Apple CarPlay, więc co możesz zrobić? Najszybciej wymienić radio na takie, do którego podłączysz telefon i gotowe. Taką opcję mają np. radia Alpine, Sony lub Pioneer. Poniżej przykład takiego radia założonego w Mercedesie Viano (to uniwersalne radio marki Pioneer obsługuje tylko CarPlay więc przeznaczone jest dla użytkowników iPhone’a). Zobacz wszystkie radia, które wspierają Android Auto / CarPlay.

Można także wymienić radio na takie dedykowane do samochodu.


Pod tekstem znajdziesz zdjęcia kilku takich stacji multimedialnych lub sposobów, aby Android Auto/CarPlay mieć w swoim samochodzie.

Android Auto/CarPlay na fabrycznym wyświetlaczu
Nie każdy chce wymieniać radio lub taka procedura w jego aucie byłaby bezsensowna (np. w Audi Q5 gdzie fabryczny wyświetlacz aż się prosi o Android Auto wraz z opcją nawigacji). Dlatego stosuje się specjalne moduły Android Auto/CarPlay, które pozwalają na uzyskanie tej opcji na fabrycznym wyświetlaczu.

Android Auto / CarPlay w Mercedesie na fabrycznym wyświetlaczu

Ogólna zasada jest prosta; podłączasz taki moduł do wyświetlacza i gotowe. Z drugiej strony podłączasz smartfona (zostawiamy na chwilę kwestię czy przewodowo czy bezprzewodowo) i już.

Toyota RAV4 z Android Auto na fabrycznym wyświetlaczu

Dobra wiadomość jest taka, że da się to zrobić w ogromnej liczbie samochodów (ostatnie takie montaże były w Toyocie, Audi, Mercedesie, Lexusie, Volvo, BMW).

Android Auto / CarPlay w Mercedesie Klasa V

Android Auto / CarPlay w Toyota RAV4

Zła wiadomość jest taka, że w jednych samochodach to będzie kwestia zwykłej przejściówki wyświetlacz – moduł (jak np. w Toyocie RAV4), w innych będzie to bardziej problematyczne (jak np. w Volvo S80 gdzie jest nawigacja RTI).

Android Auto / CarPlay w Volvo S80

W jednych autach sterowanie Android Auto/CarPlay będzie wymagało wyprowadzenia manipulatora (np. Lexus LS 600hL), w innych obsługa może odbyć się fabrycznym pokrętłem/myszką/touchpadem (Audi Q5 czy Mercedes V Klasa).

Android Auto / CarPlay w Lexusie LS 600hL

Na tę chwilę przyjmijmy, że Android Auto czy CarPlay może się pojawić w Twoim samochodzie na oryginalnym wyświetlaczu/radiu/nawigacji. Co ważne: nie tracisz żadnych oryginalnych funkcji wyświetlacza! Ustawienia modułu pozwalają w większości przypadków na automatyczne „odpalenie” Android Auto/CarPlay w chwili podłączenia telefonu (w innym razie będziesz musiał przytrzymać jakiś klawisz na kokpicie samochodu).

Bezprzewodowy i przewodowy system Android Auto
Generalnie należy przyjąć, że Android Auto działa przewodowo, natomiast CarPlay może działać bezprzewodowo. Wiem, że na filmie pt. „Jak zainstalować Android Auto” pokazaliśmy jak ustawić telefon, aby Android Auto łączyło się z radiem/modułem bezprzewodowo. Niestety wraz z kolejnymi aktualizacjami od Googla ta opcja działa niestabilnie lub nie działa w ogóle.

                           Tak działa Apple CarPlay działający bezprzewodowo w Audi Q5

Zobacz działanie Android Auto i Apple CarPlay na fabrycznym radiu w Toyocie RAV4


Android Auto w Twoim samochodzie

Po zainicjowaniu działania modułu menu jest tak przejrzyste, że aż trudno to komentować. Poza samym Android Auto/CarPlay masz tu opcję przesyłania muzyki/zestawu głośnomówiącego przez Bluetooth, podłączenia pendrive (muzyka, wideo) po USB.

Dodatkowo za pomocą tego modułu możesz podłączyć pod fabryczny wyświetlacz np. tuner DVBT (czyli mieć telewizję w samochodzie) lub kamerę cofania.

Android Auto + tuner telewizyjny do Mercedesa

Jeśli został wyprowadzony manipulator to służy on do poruszania się po menu systemu. W zależności od tego czy jest to Android Auto czy CarPlay poruszanie się będzie wyglądało nieco inaczej. Wynika to po prostu z innej filozofii tych systemów. Dla Android Auto wygląda to w ten sposób.

Obsługa Android Auto w samochodzie za pomocą manipulatora jest prosta i przejrzysta.

W CarPlay nie ma ekranu podzielonego na dwie części, ale poruszanie się po systemie jest równie intuicyjne (ikonka Home przenosi Cię do głównego menu CarPlay). W przypadku Apple CarPlay przycisk główny wywołuje oczywiście Siri.

Ten sam manipulator przyda Ci się przy obsłudze muzyki czy filmów.

Montaż Android Auto w samochodzie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w zależności od auta, montaż modułu Android Auto może być banalnie prosty (Toyota RAV4, Toyota Prius) jak i bardziej skomplikowany (BMW X6, Volvo S80).

Android Auto / CarPlay do Toyoty Prius

CarPlay w Toyocie RAV4 (bezprzewodowy)

Na szczęście w Warszawie zawsze możemy Ci polecić najlepszych specjalistów od Car Audio lub/i umówić Cię na montaż modułu Android Auto/CarPlay.

Chcesz doposażyć swój samochód w Android Auto/CarPlay?

Zobacz moduł Android Auto / CarPlay na naszej stronie

Skontaktuj się z nami!
dzwoń: 22 663 47 58
napisz (w mailu umieść zdjęcie oryginalnego rada/wyświetlacza/nawigacji): info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Dziękujemy firmie BemoCar za współudział przy powstaniu zdjęć to tego tekstu.

Dedykowane radia/zestawy Android Auto / CarPlay są do następujących samochodów:
Mercedes Vito

Audi z MMI

Skoda Octavia 3

Volkswagen Golf 6, Golf 7

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. KekePo mówi

    Android-auto to jest fajny bajer, można samemu sobie zmienić radio, i dodać trochę funkcjonalności za niewielki pieniądz. Tylko potrzeba chęci, chęci i jeszcze raz chęci.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej