CarPlay – co to jest i jak działa

2 9 491

Najprościej można powiedzieć, że CarPlay to propozycja dla posiadaczy iPhone’ów, którzy chcą połączyć telefon z radiem w samochodzie. Co wynika z takiego połączenia? Otóż możesz korzystać z nawigacji, słuchać muzyki, wysyłać/odbierać wiadomości a to wszystko z poziomu ekranu radia.

Gdzie znaleźć Apple CarPlay
Są dwie części tego równania: telefon (iPhone) i radio w samochodzie. CarPlay jest obecny na pokładzie każdego iPhone’a od modelu iPhone 5. Dodatkowo urządzenie musi posiadać iOS w wersji minimum 7.1. Druga część układanki to radio samochodowe. I tu już nie jest tak prosto.

Samochody z CarPlay
Otóż istnieje lista samochodów, które obsługują CarPlay (lista jest od Apple i obejmuje fabrycznie zaimplementowany CarPlay). Niemniej warto zwrócić uwagę, że na samym początku listy Apple dodaje małą gwiazdkę, co oznacza, że ostatecznie w różnych samochodach implementacja CarPlay może wyglądać inaczej (np. nie zawsze będzie możliwa opcja bezprzewodowego podłączenia iPhone’a do radia samochodowego). Ostatecznie zawsze warto skontaktować się z producentem samochodu.

Zobacz też podobną listę samochodów wspierających Android Auto

Jak zainstalować CarPlay w samochodzie
Ok, masz odpowiedniego iPhone’a, ale nieodpowiednie auto (bez CarPlay). Czy to znaczy, że nie możesz się cieszyć z funkcjonalności CarPlay? Niekoniecznie. Masz bowiem dwa rozwiązania:
1. wymieniasz radio na takie z opcją CarPlay (zobacz takie radia od Alpine, Pioneer, Sony)
2. stosujesz odpowiedni moduł CarPlay (zobacz taki moduł CarPlay/Android Auto)

Wady i zalety powyższych rozwiązań CarPlay
Wymiana radia polecana jest tym, którzy nie mają fabrycznego wyświetlacza i zastanawiają się nad wymianą fabrycznego rozwiązania na stację multimedialną. W takim rozwiązaniu poza CarPlay zyskujesz dodatkowe opcje (np. radio internetowe). Wadą tych rozwiązań jest to, że zawsze CarPlay/Android Auto będzie tu realizowane przewodowo.

Moduł CarPlay/Android Auto pozwala zachować fabryczny wyświetlacz. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest opcja bezprzewodowego CarPlay w samochodzie. Dodatkowo możesz przy pomocy tego modułu podłączyć np. tuner telewizyjny. Taki moduł może być uniwersalny (wtedy trzeba wyprowadzić zewnętrzny manipulator) lub dedykowany (wtedy CarPlay obsługujesz z poziomu fabrycznych przycisków czy touchpada jak np. w BMW za pomocą iDrive). Zaletą jest też banalnie prosty montaż w niektórych samochodach (szczególnie w Toyotach RAV4, Auris, Prius, Yaris itd.).

Zobacz jak zainstalować moduł Android Auto / CarPlay oraz Mirror Link w Toyocie (Auris, Avensis, Prius, RAV4, Yaris).


Niestety sam moduł to dopiero połowa drogi, bowiem trzeba sygnał z modułu wprowadzić jeszcze na fabryczny wyświetlacz/radio/nawigację. Stosuje się więc zwykłe przejściówki za ok. 300 zł (jak w Toyocie RAV4) lub specjalne moduły (np. w Fordzie z Sync 2 taki moduł to koszt ok. 1100 zł). Są też rozwiązania nawigacyjne dedykowane np. do Audi, w których masz CarPlay na wyświetlaczu MMI (ze wsparciem Android Auto, pojemnościowym ekranem, tunerem FM i DAB+, Bluetooth, AUX, HDMI, opcją podłączenia kamer parkowania, sterowaniem z kierownicy itd.). Koszt takiego rozwiązania to blisko 7000 zł.

Android Auto a CarPlay
Zasadnicze opcje są identyczne (nawigacja, muzyka, wiadomości). Na pierwszy rzut oka różnice są estetyczne (tu wyróżnia się CarPlay szczególnie jeśli masz iPhone z iOS 13). Na drugi rzut… ucha, Siri nadal nie mówi po polsku, co oznacza, że komunikować się możesz tylko w języku angielskim (wyszukiwanie w nawigacji czy dyktowanie sms).

CarPlay – czy warto
Warto jeśli potrzebujesz systemu wspomagania kierowcy (nawigacja) i szukasz rozwiązania dedykowanego dla kierowców (a więc nie oczekujesz np. tego, że będziesz oglądał YouTube na radiu za pomocą CarPlay). Android Auto czy CarPlay to systemy dla kierowców. Kropka. Oglądanie YouTube możesz uzyskać wymieniając radio na takie z Androidem lub podłączając telefon do radia fabrycznego za pomocą Mirror Link (w tej opcji także będzie potrzebny moduł/przejściówka pod fabryczny wyświetlacz).

Co nowego w CarPlay
Odpowiedź na to pytanie zależy kiedy czytasz ten tekst. Na dzień dzisiejszy (2020 r.) możesz korzystać nie tylko z map Apple, są bowiem dostępne w CarPlay mapy Google czy Sygic. Aplikacje spoza ekosystemu Apple na CarPlay to także Waze, AutoMapa czy popularny Yanosik. Oczywiście poza nawigacją w podróży przydaje się także muzyka więc masz dostęp do zasobów iPhone’a, iTunes, Apple Music, Tidal, Spotify. Niestety na dzień dzisiejszy nie dostaniesz przez CarPlay powiadomienia z Messengera.

Nowości w iOS 13
CarPlay zależy od systemu jaki masz w telefonie. Wizualnie z iOS 13 dostajesz opcję podzielonego ekranu. to bardzo wygodna opcja, w której masz jednocześnie nawigację (tylko mapy Apple), odtwarzacz muzyki i np. sugestie Siri co do czasu dojazdu do wyznaczonego celu. To duży postęp, ponieważ nie musisz się już przełączać między poszczególnymi oknami. Interfejs nadal jest czytelny i łatwy w obsłudze podczas prowadzenia samochodu. Na plus jest wywoływanie Siri, które nie zajmuje całej powierzchni ekranu (nie przykrywa np. nawigacji). Dodatkowo z iOS 13 możesz korzystać na telefonie z innej aplikacji niż ta wyświetlana na CarPlay (to istotne raczej dla pasażerów, którzy mogą normalnie korzystać z iPhone’a podczas drogi).

Kiedy Siri nie mówi po polsku
Jest teoria, że Polska jest krajem zbyt biednym na tę chwilę dla Apple i dlatego nie mamy tu sklepu Apple (iSpot czy Cortland to resellerzy) i dlatego też Siri nie mówi po polsku (nie opłaca się zatrudniać sztabu ludzi do programowania). Tak czy inaczej brak Siri w języku polskim przekłada się na użytkowanie CarPlay w samochodzie. Obsługa głosowa nawigacji czy wybieranie kontaktów z telefonu odbywa się w języku angielskim (spróbujcie nawigować do Chrząszczyżewoszyc w powiecie Łękołody). O ile wyślesz SMS za pośrednictwem CarPlay przy pomocy Siri, o tyle kiedy asystentka głosowa Apple stara się odczytać SMSa, to robi się zabawnie.

Oba systemy (Android Auto dla telefonów z Androidem i CarPlay dla iPhone’ów) nie są pozbawione wad, ale na chwilę obecną to właściwie dwa systemy, które pozwalają na taką integrację telefonu z samochodem.

Chcesz mieć Android Auto/CarPlay w swoim samochodzie? Skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc!
dzwoń: 22 663 47 58
napisz (w mailu umieść zdjęcie oryginalnego rada/wyświetlacza/nawigacji): info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Wieslaw mówi

    Witam! mam auto Ford Fokus 2014r w Aucie wymienilem oryginalne radio na stacje multimedialna GMS 9985 .Posiadam telefon Samsung Galaxy A32.Auto i telefon juz sparowalem z Bluetoothu i przez WiFi-Router internet tez dziala w aucie. Lista kontaktow tez zapisuje sie w Bluetooth w aucie,a w telefonie w gmailu mimo to podajac komende OKEJ GOOGL ZADZWON DO ŻONA przy wlaczonym radiu na ekranie stacji,asystent po chwili odpowiada PRZYKRO MI NIE MOGE JESZCZE DZWONIC,a gdy wydam komende OKEJ GUGL NAWIGACJA DO PANA TADEUSZA 1,asystent szybko odpowiada OKEJ NAWIGACJA DA PANA TADEUSZA JEDNA.PO jego zakonczeniu zapowiedzi ja ponawiam komende OKEJ GUGL ZADZWON DO ŻONA i po tej komendzie i uruchomionej nawigacji asystent odpowiada OKEJ DZWONIE DO ŻONA KOMURKA i tu UWAGA!! BLYSNA IKONKI ZASIEGU BLUETOOTH i INTERNETU i dalej cisza. Kiedys sciagnalem innego asystenta z logo (niebieskim mikrofonem) i tu niby juz bylo okej komurka sie zalaczyla i byl sygnal do dzwoniacego, ale odbiorca sygnalu nie slyszal.Po wylaczeniu sprzetu i ponownym uruchomieniu juz ten asystent nie odnajdowal kontaktow piszac NIE MOGE ZNALESC KONTAKTOW, a dzwonilem do kilku osob i puzniej pytalem ich to sygnalu nie otrzymali to niby gdzie i do kogo on dzwonil. Pytanie czy pan moze udzielic mi porady gdzie jest problem czy w aucie,czy w telefonie b.prosze o opisanie prostym sposobem nie jezykiem komputerowym,bo mam za daleko do rozumowania angielszczyzny czy tez innego jezyka.DZIEKUJE i POZDRAWIAM.

    1. Tomasz mówi

      Tak, radia Android marki GMS nie wspierają opcji wybierania głosowego kontaktów przez asystenta Google.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej