Jak dbać o elektronikę samochodową w trakcie zimy?

2 2 663

Zima to okres, kiedy należy szczególnie zadbać o nasze pojazdu. Z powodów bezpieczeństwa zmieniamy opony na zimowe, z dbałości o samochód wymieniamy płyny eksplanacyjne na takie dostosowane do ujemnych temperatur. Tak samo dbamy o nasz komfort, zmieniając pióra wycieraczek oraz zakupujemy cały asortyment akcesoriów do odśnieżania pojazdu. Ponadto dotychczas wystarczała kontrola akumulatora, ewentualnie jego ładowanie przy pomocy prostownika lub pomoc sąsiada przy porannym odpalaniu auta przy pomocy przewodów rozruchowych. Współczesne samochody doposażamy jednak o szereg akcesoriów takich jak systemy parkowania czy rejestratory jazdy. Wielu klientów pyta nas czy należy jakoś szczególnie dbać o elektronikę samochodową w trakcie zimy, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik. Jednak spokojnie, już na wstępie mogę Wam powiedzieć, że zakupione u nas produkty dostosowane są do zimowych temperatur w Polsce.

Systemy parkowania

Mimo tego, że kamery cofania czy kamery cofania są montowane na stałe, to należy o nich pamiętać szczególnie podczas odśnieżania pojazdu. Ważne, aby nie uszkodzić sensorów w trakcie „odkopywania” auta spod śnieżnej pokrywy. Zwykle łatwo ich nie uszkodzicie, ale lepiej pamiętać o sensorach- jednak poza sensorami Flush Mount, typowe sensory wystają ponad płaszczyznę zderzaka. W wypadku kamer cofania właściwie należy pamiętać o ich oczyszczeniu z brudu dla czytelnego obrazu. Stosowana przez drogowców mieszkanka piachu z chlorkiem sodu w połączeniu z błotem pośniegowym tworzy mazię, która może całkowicie zabrudzić obiektyw kamery. Wystarczy wytrzeć nawet chusteczką, aby widzieć dobrze obraz za pojazdem.

Rejestratory jazdy

O ile o systemach parkowania napisałem trochę prewencyjnie, o tyle o przechowywanie rejestratorów jazdy w trakcie zimy często pytacie. Podstawowym pytaniem klientów, jest to czy mrozy mogą uszkodzić akumulator w rejestratorze pozostawionym w aucie na mrozie. Jak tłumaczy ekspert Hadron Paweł Ślubowski Akumulator w rejestratorze trasy służy jedynie do zakończenia pracy urządzenia tj. zapisania materiału w chwili wyłączenia zapłonu w pojeździe  oraz bezpiecznego wyłączenia urządzenia. W niektórych rejestratorach możliwa jest także krótka praca urządzenia na baterii np. w celu nagrania skutków kolizji drogowej nie widocznych z rejestratora podwieszonego pod szybą. Stąd też, nawet jeżeli w trakcie mrozów dojdzie do spadku pojemności akumulatora to w żaden sposób nie doprowadzi to uszkodzenia samego urządzenia.” Jak widać z perspektywy technicznej, Wasze rejestratory wyposażone w akumulatory są praktycznie bezpiecznie w trakcie mrozów. Faktem jest dla „świętego spokoju” można na noc chować kamerkę do schowka np. w materiałowym woreczku. W jego wnętrzu temperatura będzie zapewne wyższa niż przy przedniej szybie. W wypadku spadku temperatur najbezpieczniejsze są rejestratory wyposażone w kondensator takie jak G1WC. Zadaniem kondensatora jest dostarczenie minimum energii potrzebnej do bezpiecznego zakończenia pracy urządzenia. Jak wykazano powyżej, możecie być spokojni o działaniach waszych DVR’ek w trakcie mroźnej zimy.

Podsumowując. Okres niskich temperatur to czas, kiedy musimy pamiętać o kontroli posiadanych systemów parkowania. Panująca aura niekorzystnie wpływa na zabrudzenia obiektywów kamer cofania- warto pamiętać o utrzymaniu ich w czystości. W wypadku rejestratorów jazdy na ogół nie musicie się przejmować o ich uszkodzenie spowodowane niskimi temperaturami. Jeżeli jednak będzie dalej martwili się o swoje DVR’ki wystarczy schować kamerkę na noc do schowka lub zabrać ze sobą do domu.

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. radzio mówi

    Elektronika w samochodach przechodzi gorsze testy niz przechodzi te które my mamy wiec luzik. Gorzej z elektroniką którą dokładamy. Kiedyś przekonałem się tak na rejestratorze jazdy. Od roku mam TrueCama jakiegoś i bez większego problemu zimą daje radę

  2. Konrad mówi

    Noszę się z zakupem rejestratora, mam na oku właśnie model z kondensatorem. Wchodzi na to, że aż takiego znaczenia to nie ma, ale jest to rozwiązanie pewniejsze długofalowo. Dużo rejestratorów o specyfikacji 4K, kondensator, magnetyczny uchwyt nie ma. Nawet model który chce kupić M11 Truecam jest chyba miesiąc. Czy ktos zna coś podobnego parametrami a jest nowe i konkurencyjne cenowo?

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej