Bez OC ale z GPS

0 1 390

Od 1 października nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia polisy OC. Co zatem zrobić, gdy dochodzi do stłuczki a kierowcy chcą załatwić sprawę między sobą i nie chcą wzywać Policji?

  1. dane podstawowe jak numer rejestracyjny, marka samochodu i personalia są łatwe do ustalenia
  2. jeśli chcesz sprawdzić czy kierowca ma polisę OC, możesz pobrać aplikację „Na wypadek” na Androida i iOS lub po prostu sprawdzić OC dla pojazdu wpisując numer rejestracyjny na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
  3. na wszelki wypadek warto jednak mieć zdjęcia dokumentów w smartfonie (może się przecież zdarzyć, że internet w telefonie nie będzie miał zasięgu)
  4. istnieje też opcja Bezpośredniej Likwidacji Szkód (nasz ubezpieczyciel może w pół minuty zweryfikować ubezpieczenie sprawcy po podaniu podstawowych danych). Dotyczy to ubezpieczycieli takich jak Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA, Warta, Aviva, Liberty Ubezpieczenia i Gothaer.

Wciąż na kierowcy ciąży obowiązek posiadania prawa jazdy. Istnieje szansa, że kiedyś będzie można posiadać wszystkie dokumenty w wersji elektronicznej w ramach mDokumentów. W razie kontroli drogowej Policja wylegitymuje kierowcę i skorzysta z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Od 1 października wchodzą tez nowe regulacje dotyczące monitoringu przewozów SENT GEO. Chodzi o monitorowanie przewozu tzw. towarów wrażliwych. Krajowa Administracja Skarbowa chce mieć „podgląd” danych z GPS. Firmy przewozowe mogą więc korzystać jak do tej pory z własnych systemów monitoringu i połączyć je z systemem skarbowym. Druga opcja to aplikacja, którą można pobrać i z której dane będą przesyłane na serwer Ministerstwa Finansów. System wchodzi w życie od 1.10.2018, ale ewentualne kary będą wymierzane dopiero od stycznia 2019.

Masz pytania odnośnie elektroniki samochodowej? Zapraszamy na naszego bloga!
Szukasz elektroniki użytkowej do samochodu? Odwiedź nasz sklep internetowy.

 

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej