Kamera samochodowa 360 stopni

2 4 143

Wideorejestratory służą do nagrywania obrazu z drogi i ich nagrania mogą być pomoce przy udowodnieniu swojej niewinności w sytuacji wypadku czy stłuczki. Kamery samochodowe przydają się także na parkingu kiedy chcesz nagrać sprawcę szkody parkingowej. Co jednak zrobić jeśli martwisz się o boki auta na parkingu, które z definicji nie są nagrywane przez kamery będące w środku samochodu? Otóż, jest kilka sposobów!


Kamera przeciw wandalom 

Zasadniczo wideorejestratory służą do nagrywania materiału z jazdy a funkcje parkingowe są tylko miłym dodatkiem, ale nasi klienci często pytają nas o kamerę, która nagra sprawcę szkody parkingowej. Najczęściej chodzi tu kogoś przypadkowego na parkingu, kto spowoduje otarcie lakieru, ale zdarzają się i sąsiedzi, który celowo rysują auto lub dziurawią opony. Tu wkracza tryb parkingowy, czyli sposób w jaki wideorejestrator nagrywa materiał także na parkingu. Co zatem można zrobić, aby dać sobie szansę na zarejestrowanie sprawcy szkody parkingowej?


Monitoring samochodu na parkingu

Pierwszą opcją jest wybranie wideorejestratora na przód i tył i podłączenie go tak, aby korzystać z trybu parkingowego. Każdy rejestrator ma jakiś tryb parkingowy, każdy coś nagra. Niestety jeśli kamera ma słabe parametry nagrywania, szczególnie w nocy, to użyteczność takiego materiału będzie niewielka. Sugerujemy zatem wybór kamery z dobrym przetwornikiem obrazu oraz z rozbudowanym trybem parkingowym. Takim rozwiązaniem jest np. Viofo A139. Dostajesz dwie kamery: przód + tył. Parametry kamery są topowe i masz rozbudowany tryb parkingowy (wykrywanie ruchu, nagrywanie ciągłe – poklatkowe lub low bitrate).


Monitoring wnętrza auta i boków

Innym rozwiązaniem jest pojedyncza kamera montowana z przodu, ale z kamerą do wnętrza (przydatne w taksówkach), ale z dość szerokim kątem wewnętrznej kamery, która ma szansę zarejestrować sprawcę przez boczne szyby. Zaletą tego rozwiązania jest względna prostota montażu. Takim rozwiązaniem jest np. VanTrue N2S.

Niestety w tym rozwiązaniu tryb parkingowy nie jest tak rozbudowany jak w poprzednim, ale jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze w montażu. Pewną wariacją tego pomysłu są 4 kamery do samochodu: przód, tył, wnętrze – przód i wnętrze tył, co daje nam pełniejsze pokrycie boków przez szyby. Takim rozwiązaniem jest VanTrue N5.

Kamera samochodowa 360 stopni
Powyższe rozwiązania mają kamery montowane wewnątrz auta, więc nagranie sprawcy szkody może nastąpić tylko jeśli taka kamera złapie obraz przez szyby boczne, więc trudno to nazwać wideorejestratorem 360 stopni. Innym pomysłem jest wyprowadzenie kamer na zewnątrz a konkretnie na boki auta tak, aby patrząc do tyłu mogły rejestrować potencjalnego sprawcę. Takie rozbudowane rozwiązanie ma marka Thinkware bardziej znana na rynku amerykańskim niż w Polsce a szkoda.

Kamera boczna systemu rejestrator 360 stopni

Wideorejestrator 360 stopni 
Thinkware wyszedł z prostego założenia. Po prostu dodał do istniejących wideorejestratorów opcję kamer wyprowadzonych na zewnątrz. Takie kamery montuje się poniżej lusterek tak i łączy się je przez multiplekser z kamerą przednią. Efekt jest taki, że masz minimum cztery kamery kamery rejestrujące materiał z drogi jak i na parkingu. Masz materiał z kamery przedniej, tylnej i dwóch bocznych. Co daje powiedzmy 360 stopni pokrycia pola widzenia wokół samochodu. Bardzo przydatne jeśli obawiasz się o boki auta na parkingu.

Kamera boczna Thinkware

Kamera samochodowa z podglądem na telefonie
W powyższym rozwiązaniu dochodzi jeszcze jedna korzyść. Jeśli jako produkt bazowy wybierzesz np. kamerę Thinkware T700 z LTE, to otrzymujesz dostęp do rozwiązań chmurowych a więc m.in. do podglądu obrazu z kamery online na Twoim telefonie.

Kamera Thinkware T700 z LTE (sloty na SIM i mSD)

Wideorejestrator z podglądem na żywo umożliwia Ci dostęp do tego co się dzieje wokół auta w czasie rzeczywistym właściwie z każdego miejsca na świecie ponieważ jest po podgląd przez internet. O ile nic się nie zmieni, na dziś masz 300 minut takiego podglądu miesięcznie do wykorzystania.

Kamera samochodowa z podglądem na telefonie

Informacje o zdarzeniach parkingowych na telefon
Kolejną zaletą jest możliwość otrzymywania powiadomień ze zdarzeń na parkingu. Za każdym razem kiedy kamera wykryje wstrząs, dostaniesz na telefon powiadomienie, że wykryto zdarzenie parkingowe.

Informacje o zdarzeniach parkingowych na telefon

W takiej sytuacji możesz ściągnąć materiał wideo na swój telefon (max 150 razy miesięcznie).

Powiadomienie o wykryciu wstrząsu w trybie parkingowym

Jak widzicie po zdjęciach testowaliśmy to rozwiązanie w Skodzie Octavii, ale rozwiązanie jest uniwersalne, więc może znaleźć miejsce także w Twoim samochodzie. Co więcej jakość kamer, szczególnie bocznych, pozwala zidentyfikować sprawcę szkody jeśli idzie on od tyłu auta.

Podgląd z kamer (dwie boczne i tylna)

 

Jeśli jesteś zainteresowany takim zestawem kamer (wideorejestratora) 360 stopni, to znajdziesz całość (kamera przód + tył, kamery boczne i multiplekser) pod tym linkiem.

Boczna kamera Thinkware

 


Kamera 360 stopni do samochodu

Oczywiście jeśli ktoś słyszy „kamery 360 stopni do samochodu” to może się to skojarzyć (i słusznie) z fabrycznymi systemami kamer parkowania gdzie dostępny jest widok z kamer pod lusterkami + przód + tył + widok z góry. Takie rozwiązania także są dostępne, ale zazwyczaj stosuje się je w dużych autach jak kampery gdzie taki podgląd jest konieczny żeby zaparkować kamperem np. między innymi autami. Takie rozwiązanie dostarcza marka Alpine i mowa o zestawie Alpine HCS-T100.

Kamery 360 stopni z widokiem z góry

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Olek mówi

    Kamery samochodowe stały się niezwykle przydatnym narzędziem dla kierowców, zwłaszcza w sytuacjach, gdy chcą chronić swój pojazd przed aktami wandalizmu lub wykryć sprawców szkód parkingowych. Wybór odpowiedniego wideorejestratora i jego umiejscowienie w samochodzie może naprawdę pomóc w tych sytuacjach. 🙂

  2. Radek mówi

    Taka ciekawostka. Nie będzie to nic przyjętego na szeroką skalę. Kamery sportowe 360 pokazały, że to nie to. Zwykła kamera przód i tył wystarczy zdecydowanej większości bardziej wymagających. Zwłaszcza, że kamery w 4K i szerokimi kątami już są i sprawują się dobrze, np H25 truecama jak została rozwinięta.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej