Kamera samochodowa 70mai M500

0 3 281

Pod koniec marca 2022 roku miała miejsce premiera nowego modelu wideorejestratora od 70mai o oznaczeniu M500. Dzięki uprzejmości importera miałem możliwość zapoznania się z produktem i teraz mogę podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami.

Swoją drogą zastanawiam się czy nazwa M500 wzięła się od ceny sprzedaży czy cena sprzedaży 500 PLN wzięła się od nazwy… OK, to taki słaby żart bo nowy wideorejestrator kosztuje 499 PLN a nie 500 PLN i to tylko w jednej z wersji, czyli z pamięcią 32G. Natomiast z pamięcią 64GB kosztuje 549 PLN a z pamięcią 128GB – 639 PLN.

Zobacz kamery samochodowe 70mai M500,

Trzy wersje pamięci 70mai M500
No właśnie. Trzy wersje pamięciowe, bo M500 nie ma miejsca na zewnętrzną kartę pamięci i oferuje jedną z trzech wielkości zintegrowanej pamięci. To spory wyróżnik odróżniający ten wideorejestrator od konkurencji.

Pierwsze wrażenia z nową kamerą samochodową 70mai
Jednostka jest w moim typie, nieduża, klejona, bez wyświetlacza, minimalistyczna, naprawdę ładna.
Dosłownie jeden przycisk, obiektyw i uchwyt… to mi się podoba.

70mai M500 kamera samochodowa
Estetyczny i minimalistyczny wygląd to cechy 70mai M500

 

Co do obiektywu, jest on mocno wypukły i sugeruje, że może posiadać bardzo szeroki kąt widzenia. Potwierdzenie tego znajdujemy w instrukcji na czwartej stronie, gdzie napisane jest „lens FOV 170 stopni”. Czyli pole widzenia obiektywu 170 stopni. Czy tak jest, o tym za chwilę.

Uchwyt jest nasuwany i z klejoną regulowaną stopką. Niestety regulacja nie pozwoli zamontować wideorejestratora na pionowej szybie np. w samochodach ciężarowych czy autokarach i trzeba mieć to na uwadze.


Co jest w środku wideorejestratora 70mai M500

Kamerka posiada wbudowany moduł WiFi, Bluetooth i odbiornik GPS.

WiFi pozwala, aby 70mai M500 sparować ze smartfonem i dedykowaną aplikacją, która jest dość dobrze spolszczona. W aplikacji znajdziemy wszystkie ustawienia kamery (to wyjaśnia brak wielu przycisków na obudowie), odtwarzacz nagrań z przejrzystą linią czasu i podziałem nagrań na kategorie, oraz dostęp do danych z GPS.

Odbiornik GPS pozwala zbierać koordynaty, datę, czas, prędkość a następnie w aplikacji możemy przeglądać zebrane dane, które są naniesione na mapę. Trochę jak monitoring GPS.

Bluetooth przydaje się do współpracy z czujnikami ciśnienia powietrza w kołach. Tak do wideorejestratora 70mai M500 można dokupić jako akcesorium, czujniki TPMS i za ich pomocą monitorować koła – ciśnienie i temperaturę.

Asystent kierowcy ADAS
70mai w modelu M500 chwali się rozbudowaną funkcja ADAS, czyli asystentem kierowcy. Kamera samochodowa może poinformować kierowcę gdy ten będzie zmieniał pas ruchu, niebezpiecznie zbliży się do poprzedzającego pojazdu, poprzedzający pojazd ruszy spod świateł lub że pieszy czy rowerzysta wszedł na przejście. Osobiście nie jestem wielkim fanem tych funkcji. Przyznaję, że na początku komunikaty i ostrzeżenia, robiły na mnie wrażenie, ale z czasem przestałem doceniać ich funkcjonalność.

Sterowanie głosowe w 70mai M500
Osobiście bardziej od ADAS podobało mi się sterowanie głosowe. Całkiem sporo możemy do tej kamery powiedzieć a ona to wykona. Co prawda trzeba mówić w języku angielskim, ale kamera odpowiada po polsku. I tak, możemy wykonać zdjęcia, włączyć/wyłączyć WiFi, włączyć/wyłączyć nagrywanie dźwięku, czy zabezpieczyć nagranie. Praktyczne, wygodne i użyteczne.

wideorejestrator 70mai M500
70mai M500 pozwala na wydawanie komend głosowych kamerze

 

Tryb parkingowy w rejestratorze 70mai
Obecnie właściwie każdy sprzedawany wideorejestrator ma tryb parkingowy. Nie inaczej jest w nowym M500. Trzeba tylko pamiętać, że uruchomimy go tylko wtedy gdy podłączymy adapter zasilania

, który nie jest w komplecie, ale występuje jako osobne akcesorium. Adapter zasilania, prócz umożliwienia skorzystania z funkcji trybu parkingowego, zabezpiecza akumulator przed całkowitym rozładowaniem.

Uwaga: tryb parkingowy w 70mai M500 nie ma wykrywania ruchu przed obiektywem, pewnie dzięki temu urządzenie w trybie parkingowym pobiera tylko 150mA – 1,8W. Natomiast ma nagrywanie poklatkowe a gdy urządzenie wykryje wstrząs, to przechodzi to normalnego nagrywania. Nie wszyscy doceniają takie rozwiązanie, ale ja uważam, że to ma sens i pozwala zarejestrować potencjalnego sprawce szkody… Niestety tylko z przodu, bo do kamery nie podłączymy dodatkowego tylnego obiektywu.

Kąt widzenia kamery M500
Wracając do kąta widzenia. Tak jak mówiłem, producent deklaruje, że pole widzenia obiektywu wynosi 170 stopni i to może być prawda. Tyle, że nawet jak obiektyw szeroko widzi obraz od lewa do prawa, to na matrycę pada tylko wycinek tego widoku i w rezultacie zarejestrujemy obraz o mniejszym kącie. W przypadku 70mai M500 rzeczywisty kąt zarejestrowanego obrazu wynosi ok. 130 stopni.

Jak nagrywa nowe 70mai M500
130 stopni rzeczywistego widzenia to naprawdę dużo i w zestawieniu z inną popularną kamerą Viofo A119 V3, która dysponuje realnym kątem ok. 95 stopni, widać kolosalną różnicę.

70mai M500
Porównanie kąta widzenia kamer 70mai M500 (na dole) z Viofo A119 V3 (na górze)

 

Kamera samochodowa 70mai M500 ma wbudowany przetwornik OmniVision OS05A10, który nagrywa w rozdzielczości 2,5K czyli 2592×1944 px przy 30 fps. To zapewnia piękny i szczegółowy obrazek praktycznie o każdej porze dnia. Moim zdaniem tylko nocą na nieoświetlonej latarniami ulicy, rejestrowany obraz mógłby być nieco jaśniejszy. Nie wiem czy to kwestia oprogramowania, przetwornika czy obiektywu f2.0, ale w porównaniu do Viofo A119 V3, który dysponuje przetwornikiem Sony StarVis IMX 335 i jasnym obiektywem f1.6 widać było różnicę.

70mai M500
Porównanie nagrań nocnych. 70mai M500 (na dole) z Viofo A119 (na górze)

 

Trzeba jeszcze wspomnieć o opcji HDR, którą znajdziemy w ustawieniach nowej M500. Opcja spełnia swoje zadanie i w wielu przypadkach umożliwia wyłapanie numerów rejestracyjnych z nocnych przejazdów.

70mai M500
Odczyt tablic rejestracyjnych to zawsze duże wyzwanie dla rejestratora

 

kamera samochodowa 70mai M500
Przykładowy odczyt tablicy rejestracyjnej przez 70mai M500 (noc, auto w ruchu, na pasie obok)

 

Podsumowanie
Kamera 70mai M500 to rejestrator który wyróżnia się na tle konkurencji. Mógłbym go sobie zainstalować w samochodzie i piszę to szczerze. Jest ładny, zgrabny, dobrze nagrywa i niesie ze sobą kilka ciekawostek. Jeszcze jedno, producent stale podnosi jakość i nawet podczas mojego testu wyszła kolejna aktualizacja.

Aktualną ofertę kamer samochodowych znajdziecie na sklephadron.pl 

Więcej informacji można uzyskać u nas:
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej