Światła dzienne z długich (drogowych)

3 19 422

Światła dzienne służą do jazdy…  w dzień (przy dobrej przejrzystości powietrza). Jeśli spotyka nas deszcz, mgła czy wjeżdżamy do tunelu, należy włączyć światła mijania. Co jednak jeśli nie masz świateł dziennych? Czy musisz jeździć na światłach mijania w dzień?

Światła dzienne, mijania, drogowe i inne
Zacznijmy od początku: na światłach musisz jeździć cały czas. W zależności od warunków muszą to być różne światła. Świateł dziennych nie używasz do oświetlania drogi (służą tylko poprawie widoczności), więc używasz ich za dnia (od świtu do zmierzchu) przy normalnej widoczności. Świateł mijania używasz przy opadach deszczu czy mgle oraz wjeżdżając np. do tunelu. Jeśli nie masz świateł dziennych możesz jeździć na światłach mijania (zwanych też światłami krótkimi), ale pobierają one więcej energii.

W większości samochodów zmiana świateł następuje automatycznie, jeśli nie masz takiej opcji, zobacz moduł KAWA-Z

Świateł drogowych (zwanych też długimi) możesz używać po zmierzchu, tam gdzie droga nie jest oświetlano, jeśli nie oślepiasz innych kierowców (także tych, którzy jadą przed nami). Światła przeciwmgłowe są używane przy zmniejszonej przejrzystości powietrza (przednie mogą być używane też na krętych drogach od zmierzchu do świtu). Istnieją też połączenia świateł dziennych z przeciwmgielnymi tzw. duolighty.

Dzienne z drogowych
Jak już napisaliśmy światła mijania używane w dzień pobierają więcej energii niż zwykłe dzienne i stąd wielu kierowców np. dokupuje akcesoryjne światła dzienne DRL. Niemniej nie zawsze jest na nie miejsce i nie zawsze wyglądają ładnie w samochodzie. Dodatkowo zawsze trzeba je mechanicznie umieścić gdzieś w zderzaku, więc wiąże się to z koniecznością robienia dziur w aucie.

Problem ze światłami dziennymi
Jeden z naszych klientów miał problem. Kupił auto, w którym poprzedni właściciel zamontował dodatkowe światła dzienne prosto z aliexpress. Niestety po jakimś czasie odkrył ciekawą prawidłowość: po włączeniu świateł dziennych radio (szczególnie poza miastem) przestawało grać. Okazało się, że bieda-światła z aliexpressu dawały takie zakłócenia, że zagłuszały radio (zresztą podobnie mogą robić przetwornice xenonów). Nie było rady i trzeba było zdemontować światła dzienne i zastanowić się co dalej…

Światła dzienne z długich (drogowych)
Zaproponowaliśmy moduł Ampio, który robi ze świateł drogowych, światła dzienne. Zasada działania jest prosta: moc świateł drogowych (długich) zostaje zredukowana do 25% mocy, co pozwala używać ich jako świateł dziennych.


Rozwiązanie to jest proste ponieważ pozwala Ci oszczędzać żarówkę, energię i sprawia, że nie zapomnisz włączyć świateł. Co więcej wszystko jest legalne ponieważ moduł świateł dziennych z drogowych ma stosowną homologację.

Światła drogowe jako dzienne
Jak to działa. Otóż, włączasz stacyjkę, uruchamiasz silnik więc napięcie wzrasta. Po przekroczeniu 13V światła drogowe automatycznie włączają się jako światła dzienne (25% mocy). Przy włączeniu świateł drogowych (długich) po prostu będą one świeciły całą swoją mocą. Jeśli zapada zmierzch i włączamy światła mijania (lub robi to czujnik zmierzchu), to światła dzienne z drogowych wyłączają się. Wyłączenie świateł mijania uruchamia ponownie światła dzienne. Nic więc nie tracisz z oryginalnych funkcji świateł w samochodzie a zyskujesz światła dzienne bez wiercenia zderzaka.

Follow me home w samochodzie
Funkcja Follow me home pozwala na doświetlanie drogi do/z samochodu. Moduł Ampio ma taką opcję. Wystarczy do modułu podłączyć impulsy z centralnego zamka. W takim wypadku oświetlenie drogi (światłami dziennymi z drogowych) będzie się załączało po zamknięciu i otwarciu zamka centralnego na określony czas (czas doświetlania drogi można zaprogramować).


Programowanie modułu świateł dziennych

Poza wspomnianym wyżej parametrem, możliwe jest też programowanie samej mocy świecenia (programujesz modu za pomocą przycisku). Domyślnie moduł ściemnia światła drogowe na 25% mocy i robi z nich światła dzienne. Możesz jednak regulować ten parametr w zakresie 20-35% mocy.

Dwa moduły świateł dziennych
Do zdecydowanej większości samochodów będzie pasował moduł Ampio +12V. Chodzi o to, że światła w większości aut są sterowane plusem. Auta japońskie do ok. 2001 roku będą wymagały modułu Ampio -12V. 

Jeśli masz jakieś pytania, jesteśmy do dyspozycji:
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. dmlody11@gmail.com mówi

  Co na to przepisy i policja? Ktoś się wypowie? Fajna opcja.

 2. Edward mówi

  Witam Panie Tomku

  Przeczytałem info na stronie internetowej: Cyt „Zaproponowaliśmy moduł Ampio, który robi ze świateł drogowych, światła dzienne. Zasada działania jest prosta: moc świateł drogowych (długich) zostaje zredukowana do 25% mocy, co pozwala używać ich jako świateł dziennych.” Koniec cytatu.

  …bardzo poproszę o dokument homologacji, atestu, – jak zwał tak zwał ale świadczący o dopuszczeniu tego modułu do używania go w Polsce.
  Jak przeczytam to chętnie taki moduł zakupię a nawet będę polecał kolegom i współpracownikom mojej sieci klientów.
  Pozdrawiam
  Edward z Piły

  1. Tomasz mówi

   dokument homologacji jest w opisie w „Załącznikach”

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej