Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą

0 7 058

Każdy miłośnik caravaningu zmaga się z wizją kradzieży auta lub wyposażenia kampera, które zabiera ze sobą w drogę. To o tyle ważne, że najczęściej kamperem poruszasz się z rodziną i może się zdarzyć, że zostaniesz okradziony gdzieś za granicą np. podczas snu. Czy można więc zastosować jakieś skuteczne zabezpieczenie kampera?


Zobacz zabezpieczenie kampera przed kradzieżą -> KLIKNIJ

Zabezpieczenie kampera
Cel naszego klienta był prosty: kamper (Citroen Jumper, 2019) miał zostać wyposażony w system zabezpieczeń samochodu. Miało być zabezpieczone także wyposażenie zabierane w drogę. Przy okazji wymienione zostało radio i dodana była kamera cofania. Nasze rozwiązanie było więc następujące:
– założono alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon DS512
– zabezpieczono kabinę kierowcy czujnikami ultradźwiękowymi
– wnętrze zostało zabezpieczone czujnikami ruchu
– okna i schowki kampera zabezpieczono kontaktronami
– całość została spięta w jeden system alarmowy
– przy okazji: wymiana radia na Blaupunkt i kamera cofania

zabezpieczenie alarm do kampera
wymiana radia w kamperze

Alarm do kampera
Na idealny alarm do kampera wybraliśmy DS512 marki Tytan. To dlatego, że jest to cyfrowy alarm samochodowy, więc jego zaletą jest prostota montażu w nowszych samochodach. Od strony właściciela masz dostęp na swoim telefonie (dzięki aplikacji) do informacji przesyłanych przez szynę CAN (np. status stacyjki, napięcie akumulatora, otwarcie drzwi itd.).

alarm do kampera zabezpieczenie
zabezpieczenie kampera przed kradzieżą

Alarm ten ma opcję powiadomienia właściciela np. o otwarciu drzwi, próbie uruchomienia stacyjki itd. Oczywiście jest też możliwość, że na swoją komórkę otrzymasz link do mapy Google z aktualną pozycją kampera.

alarm do samochodu kamper citroen jumper
alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon

Alarm samochodowy – dodatkowe wyposażenie
Jak każdy alarm, tak też ten do kampera potrzebuje minimum dwóch urządzeń „peryferyjnych”. Z jednej strony są to czujniki alarmowe, które wykryją potencjalnego złodzieja (np. czujnik przechyłu czy czujnik ruchu). Z drugiej strony jest to jakiś rodzaj syreny alarmowej, która zrobi dostatecznie dużo hałasu i być może wystraszy amatora cudzej własności (najlepiej zastosować syrenę głośną, z własnym zasilaniem).

zabezpieczenie kampera przed kradzieżą
czujniki alarmowe (ultradźwięki)

 

W tym kamperze do zabezpieczenia szoferki wykorzystano czujniki ultradźwiękowe, które sprawdzą się przy wybiciu szyby czy włożeniu ręki przez szybę do kabiny auta. Do tego doszła mocna syrena alarmowa z własnym zasilaniem SAD 1-8.

Zabezpieczenie drzwi i okien w kamperze
Skoro mieliśmy już alarm w kamperze, należało przejść do zabezpieczenia drzwi i okien. Może się bowiem zdarzyć, że złodziej będzie chciał ukraść zawartość schowków znajdujących się, w tym wypadku, pod częścią sypialną kampera.

zabezpieczenie kampera drzwi
zabezpieczenie drzwi kampera

Może też mu przyjść do głowy wejście oknem lub po prostu otwarcie okna i zabranie laptopa czy aparatu fotograficznego. Taka kradzież może mieć miejsce np. kiedy właściciel kampera smacznie śpi w aucie na polu kempingowym.

zabezpieczenie kampera drzwi
zabezpieczenie okien w kamperze (kontaktron)

W takim wypadku sprawdzą się dwa rodzaje zabezpieczenia, czyli czujki ruchu (do wnętrza kampera) oraz kontaktrony bezprzewodowe (do drzwi i okien). Kontaktrony i czujniki można oczywiście pomalować, aby nie rzucały się w oczy.

alarm do kampera wnętrze
czujniki ruchu do wnętrza kampera

Zaletą tego rozwiązania jest to, że są to systemy bezprzewodowe (więc nie trzeba pruć całego samochodu) oraz to, że da się je zintegrować z systemem alarmowym samochodu.

zabezpiecznenie alarm do kampera
zabezpieczenie drzwi (schowka) w kamperze

Działa to tak:
– jeśli śpisz w kamperze i ktoś otworzy drzwi schowka lub okno, alarm wzbudzi się (syrena alarmowa + sygnały kierunkami)
– jeśli nie ma Cię w kamperze, alarm w podobnej sytuacji zachowa się tak samo a do tego wyśle Ci informację na smartfona o próbie włamania wraz z lokalizacją kampera (to ważne jeśli zostawiasz kampera np. na parkingu lub polu kempingowym/biwakowym)
– jeśli jesteś w kamperze możesz wyłączyć czujniki ruchu wewnątrz auta (byłoby głupio wzbudzać alarm za każdym razem kiedy wstajesz w nocy do toalety)

zabezpieczenie kampera przed kradzieżą
przy programowaniu alarmu widać powiadomienia szyny z CAN i czujników

Caravaning i alarm do kampera za granicą
Alarm DS512 musi jakoś komunikować się z Twoim telefonem i wykorzystuje do tego kartę SIM, którą musisz do niego włożyć. I to cała tajemnica działania alarmu do kampera za granicą. Alarm do kampera będzie więc działał za granicą, ale w zależności od operatora karty, a więc i roamingu, trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem.

Radio i kamera cofania do kampera
Przy okazji, skoro samochód był na instalacji, właściciel postanowił wymienić radio i dołożyć kamerę cofania w kamperze. Radio fabryczne zostało wymienione w tym Citroenie Jumperze na radio 2 DIN z Android Auto i CarPlay.

radio do citroena jumpera
radio do Citroena Jumpera

Do tego radia podłączono też moduł Mira Box, który umożliwia przerzucanie obrazu z telefonu bezpośrednio na radio w samochodzie.

podłączanie telefonu do radia
podłączanie telefonu do radia za pomocą modułu Mira Box

Oczywiście może tam być zamontowane także inne radio 2 DIN np. z pełnym Androidem. Do tego zamontowano kamerę cofania. Obraz z kamery cofania w tym kamperze (Citroen Jumper) pojawia się na ekranie radia po wrzuceniu wstecznego biegu.

kamera cofania citroen jumper kamper
kamera cofania do kampera (Citroen Jumper)

Montaż zabezpieczenia/alarmu do kampera
Montaż cyfrowego alarmu samochodowego i dodatkowych zabezpieczeń drzwi, okien i wnętrza kampera możesz przeprowadzić sam o ile znasz się na instalacji elektrycznej samochodu i umiesz programować alarmy. Jeśli nie, warto zwrócić się do profesjonalnego instalatora. Możemy Ci oczywiście zorganizować taki montaż alarmu samochodowego na terenie Warszawy.

Zobacz alarm do kampera wraz z czujnikami -> KLIKNIJ

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji:
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej