Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą

0 4 123

zabezpieczenie kampera

Moda na kampery trwa w Polsce od jakiegoś czasu. Nic w tym dziwnego, kamper to sposób życia i metoda na poznawanie świata bez większej troski o miejsce noclegowe. Niestety to, co jest wygodą dla podróżujących, jest też okazją dla złodzieja. Dlatego dziś przyjrzymy zabezpieczeniu kampera. Odpowiemy też na kilka pytań dotyczących systemu alarmowego do kampera.

Alarm do kampera
Kamper to samochód jako pojazd plus część mieszkalna. To ważne rozróżnienie ponieważ będziemy mówili tu o zabezpieczeniu samochodu oraz o zabezpieczeniu części mieszkalnej wraz z drzwiami, oknami, schowkami itp. W najprostszej wersji kamper oparty jest o jakiś model samochodu np. o Fiata Ducato. To ważne ponieważ podłączenie elektryczne alarmu samochodowego będzie się opierało o model samochodu.

Zobacz alarm (zabezpieczenie) kampera

Polski alarm do kampera
Zaczynamy od zabezpieczenia samochodu. Można tu zastosować polski produkt, czyli alarm DS512. Polska produkcja gwarantuje np. dostęp do schematów montażowych. Praktycznie wygląda to tak, że zamawiając u nas alarm do kampera, dostajesz od nas schemat podłączenia alarmu. Jeśli elektronika samochodowa nie jest Twoją mocną stroną, taki schemat może dostać Twój instalator. Jeśli decydujesz się założyć zabezpieczenie do kampera u naszego instalatora, to nie musisz martwić się tym punktem. Po prostu wstawiasz kampera i odbierasz zabezpieczone auto.

zabezpieczenie alarm do kampera
alarm do kampera DS512 z czujnikami i centralą

Alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon
Jak działa alarm samochodowy wie każdy… alarmuje. To dla nas trochę za mało jeśli chcemy zabezpieczyć kampera. DS512 ma jeszcze jedną przewagę nad innymi alarmami. Ten alarm powiadamia Cię o próbie kradzieży auta a dodatkowo alarmuje syreną i światłami. W kamperze to szczególnie ważne, bowiem możesz zostawić auto na polu kempingowym i iść z rodziną na zwiedzanie. Jeśli masz przy sobie telefon, alarm do kampera wyśle Ci powiadomienia lub będzie do Ciebie dzwonił jeśli złodziej podejmie próbę kradzieży. Stanie się tak np. jeśli ktoś otworzy drzwi w szoferce lub spróbuje ruszyć autem. W alarmie DS512 przez aplikację dostaniesz też link do mapy Google z położeniem auta.


System alarmowy do kampera

Do alarmu samochodowego DS512 warto dobrać kilka elementów. Przede wszystkim jest to syrena alarmowa (najlepiej z własnym zasilaniem). Syrena z własnym zasilaniem ma za zadanie alarmować dźwiękowo nawet wtedy jeśli złodziej odetnie zasilanie. Warto też do tego alarmu dobrać czujniki ultradźwiękowe, które zamontowane w kabinie będą dawały impuls wyzwalania do alarmu jeśli ktoś np. włoży rękę przez otwarte okno z przodu auta. Rzadko się zdarza, żeby ktoś chciał kraść kampera na lawetę, ale mieliśmy klientów, którzy obawiali się takiego sposobu kradzieży (lub kradzieży elementów podwozia), więc dodawali do zestawu czujnik przechyłu i położenia. W ten sposób każde poruszenie auta wywołuje alarm.

Zabezpieczenie drzwi i okien w kamperze
Do tej pory zabezpieczyliśmy auto, czas teraz na część mieszkalną. Do środka kampera stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje czujników połączonych z wcześniej wspomnianym alarmem samochodowym. Pierwszym z nich jest czujnik ruchu (PIR), drugim są kontaktrony na drzwi i okna oraz schowki kampera. Czujnik ruchu ma za zadanie wykrycie ruchu złodzieja w kamperze jeśli udałoby mu się wejść do środka.

alarm do kampera
czujnik ruchu (PIR) zamontowany w kamperze

Kontaktrony to dwa elementy reagujące na otwarcie drzwi, okna czy schowka. Oba rodzaje czujników łączy się bezprzewodowo z centralną a tę centralę z alarmem. Skutek jest taki, że przy uzbrojonym alarmie, jeśli ktoś otworzy drzwi, okno lub schowek w kamperze (w części mieszkalnej) to takie działanie wyzwoli alarm a Ty dostaniesz powiadomienie na telefon.

zabezpieczenie kampera
kontaktron – zabezpieczenie drzwi i okien kampera

Zabezpieczenie antykradzieżowe do kampera
Zdajemy sobie sprawę, że sam alarm samochodowy z powiadomieniem na telefon można częściowo zneutralizować np. zagłuszając sygnał GMS. Wymaga to pewnego przygotowania ze strony złodzieja, ale jest możliwe. Dlatego też DS512 ma funkcję immobilizera, czyli takiego zabezpieczenia, które uniemożliwi odjazd kamperem. O ile alarm może alarmować (dźwiękowo i światłami) oraz powiadamiać Cię za pośrednictwem telefonu o próbie kradzieży, o tyle funkcja immobilizera nie pozwoli odjechać złodziejowi kamperem. Złodziej może sforsować drzwi, ale po przekręceniu stacyjki nie uruchomi silnika. Ty jako właściciel nie masz tego problemu ponieważ autoryzujesz immobilizer. Teraz DS512 można wyposażyć w odpowiedni moduł Bluetooth i takiej autoryzacji możesz dokonać także przy pomocy telefonu (innym sposobem autoryzacji jest np. oddzielny pilot tzw. Joker, który po prostu musisz mieć przy sobie, żeby ruszyć autem).

zabezpieczenie kampera przed kradzieżą
ogólny schemat podłączenia alarmu DS512

Zdalne zatrzymanie auta
Załóżmy, że złodziej się włamał do auta, zagłuszył alarm, obszedł immobilizer i ruszył kamperem. W takim przypadku możesz z poziomu telefonu zdalnie zablokować pracę silnika. Z oczywistych powodów taka zdalna blokada silnika jest zabroniona (przynajmniej w UE). Niemniej można to zrobić na trzy sposoby. Można natychmiast zablokować silnik, co jest oczywiście niezalecaną opcją. Można zablokować silnik gdy GPS alarmu wykryje zatrzymanie samochodu. Można też uniemożliwić rozruch po zatrzymaniu auta.

Zdalne włączanie ogrzewania w samochodzie
Do alarmu DS512 można dodać także moduł kanału dodatkowego i w ten sposób rozszerzyć opcje alarmu o możliwość zdalnego włączania niektórych urządzeń w aucie. Najpopularniejsze rozwiązanie z tym modułem to zdalne włączanie ogrzewania samochodowego (ogrzewanie postojowe Webasto). Można też włączyć klimatyzację w niektórych autach. Oba te rozwiązania są oczywiście uzależnione od specyfikacji technicznej ogrzewania postojowego czy klimatyzacji, niemniej jest taka możliwość.

Opcje dodatkowe w zabezpieczaniu kampera
Opcjonalnie można dodać także np. czujnik (detektor) gazu do kampera tak, aby syrena obudziła właściciela jeśli złodziej postanowi wpuścić gaz usypiający do środka kampera. To może się zdarzyć tam gdzie właściciel śpi przy uchylonym oknie w lecie lub gdzie w oknie jest moskitiera. Takie czujniki bywają różne; od takich na baterię, przez podłączane do zapalniczki aż po takie wpinane na stałe w instalację elektryczną kampera. W najbardziej rozbudowanej wersji czyli TriGasAlarm (od niemieckiej marki Linnepe) taki czujnik montuje się na stałe, na wysokości do 30 cm nad podłogą. Ten rodzaj czujnika gazu do kampera spełnia podwójną funkcję. Po pierwsze alarmuje właściciela o ewentualnej nieszczelności instalacji gazowej (propan / butan, tlenek węgla), po drugie wykrywa też narkogazy używane przy kradzieży „na śpiocha”. Detektor gazu w kamperze jest to urządzenie oddzielne od alarmu do kampera.

Często zadawane pytania (FAQ)
1. Na jakiej zasadzie odbywa się komunikacja alarm do kampera – telefon właściciela?
– Do alarmu należy włożyć swoją kartę SIM; ona umożliwia komunikację alarm – telefon
2. Czy alarm do kampera działa za granicą?
– Tak o ile karta SIM umieszczona w alarmie umożliwia komunikację za granicą Polski
3. Co z czujnikami ruchu/ultradźwiękami jeśli alarm jest uzbrojony a właściciel śpi w kamperze?
– Czujniki ruchu (PIR) można wyłączyć np. dodatkowym wyłącznikiem. Czujniki ultradźwiękowe można wyłączyć z aplikacji w telefonie. Przy czym alarm samochodowy jak i zabezpieczenie drzwi, okien i schowków kampera będą nadal chroniły auto.
4. Czy jest jakaś maksymalna liczba drzwi, schowków czy okien jaką można zabezpieczyć kontaktronami?
– Można przyjąć, że w kamperze w ten sposób można zabezpieczyć każde okno, drzwi, schowek.
5. Czy można umówić się na montaż alarmu do kampera?
Tak, takie instalacje wykonują nasi instalatorzy w Warszawie. Kompletujemy także sprzęt jeśli masz swojego instalatora i służymy wsparciem technicznym co do zakupionego u nas sprzętu.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu:
dzwoń: 22 663 47 58
napisz: info@sklephadron.pl
odwiedź nas: Krasińskiego 59

 

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej