Pilot samouczący vs. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, czyli Hadron w TVN Turbo

10 21 074

Uniwersalne piloty samouczące, jako cudowny środek na zrobienie duplikatu i na złość spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej przy dorabianiu pilota do bramy?. Niestety nie jest tak cudownie, jakby się mogło wydawać, a dlaczego? Wyjaśniałem to Mateuszowi Skwirutowi z TVN Turbo w programie „Raport” .

Okazuje się, że uniwersalne piloty samouczące potrafią skopiować jedynie piloty stałokodowe. Mało tego, pilot, który zakupił Pan Mateusz na potrzeby nagrania miał możliwość kopiowania pilotów pracujących jedynie na częstotliwości 433,8 MHz. O ile częstotliwość 433,8 MHz jest powszechnie stosowana w pilotach zdalnego sterowania, to stałe kody już dawno zostały zastąpione dynamicznie zmiennymi. Oznacza to, że za każdym naciśnięciem przycisku w pilocie, ten generuje inną sekwencję kodu. Tego nie da się w prosty sposób skopiować, właśnie dlatego wymyślono i zastosowano zmienne kodowanie pilotów.

Hadron Paweł ŚlubowskiMożna by o tym sporo powiedzieć, co też uczyniłem, ale 90% moich wywodów wycięto – urok telewizji, a może zwyczajnie przynudzałem. Dlatego oszczędzę Wam tego tutaj i napiszę jeszcze tylko, że w ofercie mam sprytne piloty które potrafią kopiować piloty niekoniecznie pracujące na częstotliwości 433,8 MHz.

Zobacz naszą ofertę pilotów uniwersalnych, samokopiujących, klonerów. Jeśli jesteś z Warszawy, zapraszamy do sklepu na Krasińskiego 59; spróbujemy skopiować Twojego pilota.

Poniżej filmik z reportażu.

Wasze Komentarze

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Bartek mówi

  Trochę to nieprawda ponieważ są piloty samokopiujące zmiennokodowe i one działają poprawnie, są dostępne na allegro. Sam ostatnio kupiłem ryzykując bo wszędzie jest informacja, że to niemożliwe, a jednak… działają, jedynie trzeba kupić pod konkretny napęd. Problem w tym, że są wersje stałokodowe i zmiennokodowe.
  W moim przypadku zastąpił pilota zmiennokodowego v2 phoenix, a to produkt który kupiłem i to potrafi:
  http://www.ecvv.com/product/2406369.html
  Ten produkt zastępuje piloty zmiennokodowe: Ditec, V2 , Nice Flor-s i TO DZIAŁA!
  Widziałem też produkty pod inne firmy i podejrzewam, że działają tak samo dobrze, jedyne co widzę, że trzeba kupić pod to co się potrzebuje, a nie ma póki co super-uniwersalengo który skopiuje wszystko.

  1. Paweł Ślubowski mówi

   Witaj Bartek. Kiedyś w latach 1994 – 2000 pracowałem na produkcji w pewnej firmie wytwarzającej elektroniczne zabezpieczenia samochodowe i sporo pamiętam z tamtego okresu.
   Pilot do którego podałeś linka kopiuje tak zwane rolling code czyli kod kroczący. Popularne rozwiązanie z końcówki lat 90-tych. Niby jest to kod zmienny (wiele firm się chwaliło że ma zmienny kod w pilotach) ale jego zmienność nie jest zbyt skomplikowana. Po prostu w układzie scalonym pilota (koderze), jest zwyczajnie jakaś niewielka, skończona liczba kombinacji kodu, która następuje po sobie. Coś takiego jest stosunkowo łatwo skopiować. Rasowe zmiennokodowe piloty z procesorami np. HCS200, mają specjalne oprogramowanie i zmieniają swój kod na podstawie skomplikowanego algorytmu. Tylko pilot i centrala wie jaki to klucz/algorytm. Z pewnością jest wiele standardów kodu zmiennego, łatwiejsze i trudniejsze do złamania. W Polsce i nie tylko, jednym z popularniejszych był standard KeeLoq który akurat jest tym bardziej zaawansowanym i skompilowanym. Dlatego właśnie, mówi się ogólnie, że zmiennego kodu (mając na myśli te bardzo zaawansowane) nie można skopiować. Oczywiście nie przeczę że da się to zrobić, ale wiem że nie jest to proste i takiego pilota który kopiuje innego zmiennokodowego na standardzie KeeLoq nie znam. Więcej o standardzie KeeLoq na wikipedi http://pl.wikipedia.org/wiki/KeeLoq . Jeszcze jedno. Można kupić pilota pod konkretne urządzenie zmiennokodowe, sam takie sprzedaję http://www.sklep.hadron.pl/cat-pl-29-Piloty.html . Ale to nie ma nic wspólnego z łamaniem kodów. Pilot dedykowany ma po prostu klucz/algortytm do odpowiedniej centralki i wystarczy go jedynie przypisać – zaprogramować.
   Paweł Ślubowski

 2. Bartek mówi

  Mi nawet nie chodziło o łamanie kodów tylko o prostą czynność jaką są zainteresowani zwykli użytkownicy – skopiowanie swojego obecnego pilota do np. bramy wjazdowej na osiedlu. Wspólnoty/spółdzielnie potrafią żądać za to 200zł, a do tego z wielką łaską po miesiącu, dwóch taki pilot dostarczą. Do tego w moim przypadku mieli jakieś inne swoje kody wgrane (tak mi powiedzieli) i pilota od bramy głównej nie mogłem doprogramować do mojej bramy w boxie garażowym mimo iż były identyczne (specjalnie wybrałem napęd do boxu, żeby mieć jeden pilot). Pilot wymieniony powyżej załatwił sprawę, skopiowałem kod od bramy głównej i od boxu, a tego nie załatwi pilot-zamiennik który można doprogramować do centralki bo po pierwsze nie ma się do niej dostępu – spółdzielnie/wspólnoty dbają o własny interes, a po drugie dając wiarę, że mieli coś innego wgranego to nawet oni by go nie mogli dodać do centralki (tak mi też powiedzieli, że moich pilotów od nepędu w boxie nie mogą dodać) – receptą jest skopiowanie. Oczywiście tym pilotem nie mogę skopiować innych zmiennokodowych za wyjątekiem v2,ditec,nice-floor bo podejrzewam, że są kombinacje wg prostego algorytmu tak jak napisałeś powyżej, ale są piloty samokopiujące pod innych producentów z rolling codem – może warto wprowadzić do oferty? Zainteresowanie na pewno będzie, pozdrawiam

 3. Andrzej mówi

  Są dwa aspekty poruszonego tematu.
  Jeden to kopiowanie pilotów.
  Drugi jest poważniejszy: wykorzystywanie sytuacji osiedli zamkniętych gdzie instalatorzy żądają wysokich opłat za programowanie pilotów.
  Większość osiedli stara się zabezpieczyć przed bezprawnym wprogramowaniem pilota po to aby osoby trzecie nie mające praw do parkowania, wjazdu tego nie mogły czynić. Aby w przypadku zaginięcia pilota można go było skasować.
  Sam jestem instalatorem, ale nie zgadzam się na takie traktowanie klientów jak opisane powyżej i wykorzystywanie sytuacji ich chęci zabezpieczenia się przed kradzieżami samochodów, włamań do garaży i budynków.

 4. Artek mówi

  Mam takie dwa samokopiujące się piloty jaki dał linka Bartek i nie chcą się nastawić/kopiować. Co robić, żadna opcja nie działa! ?

 5. Darko mówi

  Mam pytanie czy ktoś wie jaki i czy w ogóle kupie pilot samokopiiujący do polota FAAC podobnoKod Dynamicznie Zmienny

 6. Adam mówi

  Jeżeli Twojego pilota nie udaję się skopiować na pilota samokopiującogo 433 MHz to najprawdopodobniej masz pilota zmiennokodowego lub/i pracującego na innej częstotliwości, nap 868 MHz http://www.pilotydobram.pl/programowanie-pilota-do-bramy-osiedlowej

 7. superparts.pl mówi

  Bardzo fajny materiał! Pozdrawiam

 8. Piotr mówi

  Witam, w moim garażu podziemnym bramę lokatorzy otwierają kluczem. Następnie sama się ona zamyka. Administrator ma pilota do bramy ale gdy z nim rozmawiałem powiedział że nie pozwoli mi go skopiować. I teraz moje pytanie, czy przekręcając klucz przed brama wjazdową jest możliwość skopiowania sygnału?

 9. Tomek mówi

  Ciekawy artykuł! Warto zwrócić uwagę, że uniwersalne piloty samouczące mają swoje ograniczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kopiowanie pilotów pracujących na zmiennej częstotliwości. Dobrze, że autor rzetelnie przedstawia tę kwestię, unikając nadmiernego uproszczenia. Warto być świadomym, że nie zawsze uda się skopiować każdy rodzaj pilota. Zainteresowała mnie oferta sprytnych pilotów, zwłaszcza możliwość kopiowania pilotów niepracujących na standardowej częstotliwości 433,8 MHz. Jeśli jestem z Warszawy, z pewnością skorzystam z okazji i odwiedzę wasz sklep na Krasińskiego 59.

W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania witryny, strona używa plików Cookies OK Czytaj więcej