Nasiśnij Enter aby Wyszukać
UWAGA. Z powodu urlopu serwisanta, w dniach od 17.07.2017 do 30.07.2017 serwis elektroniki jest nieczynny.
Wszystkie reklamacje będą rozpatrywane po 30 lipca 2017 roku.
Za utrudnienia przepraszamy

Najpopularniejszy radar ręczny ISKRA zdelegalizowany?

18 Wrzesień 2013

Dziesiątki historii, które słyszę od swoich klientów nabierają sensu i układają się w całość z faktami, jakie wysłuchałem dziś jedząc smacznie kolację. Nie raz bowiem słyszałem relacje, że policjanci z drogówki wmawiają kierowcy przekroczenie prędkości na podstawie wskazania z ręcznego miernika prędkości Iskra 1. Są jeszcze bardziej hardkorowe opowieści mówiące o tym, jak to policjanci celują radarem w samochód, „mierzą”, a mimo to zamontowany antyradar ani piśnie. Oczywiście nasuwa się dość naturalnie stwierdzenie, że antyradar jest do bani, bo przecież policjanci z pewnością są rzetelni – czyżby? Ja jakoś nie ufam funkcjonariuszom, którzy są ponaglani do bardziej wydajnej w mandaty pracy, aby ratować budżet i bywa, że na jeden wynik pomiaru łapią kilku kierowców.

W świetle nowości, jakie dziś usłyszałem, że warszawska prokuratura wszczęła postępowanie, w ramach którego weryfikuje proces związany z legalizacją urządzeń Iskra 1 przez Główny Urząd Miar, może się okazać, że już niedługo nie będzie takich dylematów. Mierniki prędkości stosowane przez policję drogową, powinny jednoznacznie wskazywać mierzony pojazd, a rzeczona Iskra 1 tego nie robi!!! Co więcej, jej pomiary są precyzyjne niemal jedynie w idealnych (laboratoryjnych) warunkach, np. na pustym lotnisku mierząc prędkość jednego obiektu. W miejskich warunkach, przy wzmożonym ruchu, gdzie aż roi się od rozmaitej maści fal radiowych prawidłowy pomiar jest ….. no cóż – niemożliwy. 

Czy mamy więc szansę uchronić się przed niesłusznym mandatem? Jak działają instytucje w naszym kraju wszyscy wiemy, mówiąc delikatnie, ospale. Zanim Iskry 1 będą wycofane, oczywiście możemy nie przyjmować wystawionych na ich podstawie mandatów. Dobrze jest jednak mieć jakąś podkładkę, więc ja proponuję właściwie jakikolwiek rejestrator trasy, a najlepiej taki z wbudowanym GPS, który zapisuje naszą pozycję i prędkość. Często samo ukazanie rejestratora w samochodzie ułatwia podjęcie policjantom decyzji o odstąpieniu od ukarania mandatem. 

 

Rejestrator trasy Prestigio

A może skoro oni traktują nas niespełniającym wymogów Rozporządzenia Ministra Gospodarki radarem, to my ich antyradarem? Pozostawiam to sumieniu każdego kierowcy.

 

Antyradar na Inskę 1

Aby być choć trochę sprawiedliwym w osądach, oczywiście wiem, że wielu z nas kierowców ponosi czasem ułańska fantazja i jestem przekonany, że wielu policjantów z R-ką dobrze wykonuje swoja pracę, dlatego chwała im za to.

Nie ma jeszcze komentarzy, dodaj jeden poniżej.

t Twitter f Facebook g Google+